Prof. dr hab. Andriy Sybirnyy z Instytutu Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego został wyróżniony prestiżową nagrodą Vebleo

Vebleo Fellow jest przyznawana naukowcom z całego świata zajmującym pozycję lidera w dziedzinie nauki, inżynierii i technologii. Nagroda ma na celu uhonorowanie i uznanie ich osiągnięć zawodowych. Niniejsza nagroda jest zaszczytem oraz docenieniem pracy naukowca oraz świadczy o wysokim poziomie badań przez niego prowadzonych.

Profesor Andriy Sybirnyy, laureat niniejszej nagrody, profesor w Instytucie Biologii i Biotechnologii w Zakładzie Mikrobiologii i Genetyki Molekularnej jest znanym specjalistą w dziedzinie biologii komórki i biotechnologii drożdży niekonwencjonalnych, Ponadto pełni funkcję dyrektora FEMS ds. oraz Rozpowszechniania Osiągnięć Nauk, a także jest członkiem Europejskiej Akademii Mikrobiologii. Był kierownikiem 12 grantów, a także przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Drożdżowej w latach 2008-2012. Jest autorem 237 publikacji naukowych, jego całkowity indeks Hirscha wynosi 33, a liczba cytowań to ponad 12 170 ( wg Scopus).

Opisał kilka nowych genów (ATG26, ATG28, ATG35) zaangażowanych w proces autofagii. Zajmuje się również produkcją flawin i konstruowaniem drożdży Candida famata produkujących ryboflawinę, mononukleotyd flawinowy i dinukleotyd flawinadeninę.

Prof. A. Sibirny wykazał, że termotolerancyjne drożdże metylotroficzne Ogataea polymorpha fermentują najobficiej występującą pentozę w hydrolizatatach lignocelulozy - ksylozę. Interesuje się również produkcją etanolu z gliceryny i jednocześnie produkcją glicerolu metodą fermentacji z wykorzystaniem drożdży. Skonstruował pierwszego beztlenowego producenta glicerolu wykorzystując drożdże Saccharomyces cerevisiae. Jest ponadto autorem jednego z najbardziej wydajnych drożdżowych producentów tripeptydu - glutationu i kilku ważnych białek heterologicznych, w tym powierzchniowego antygen wirusa zapalenia wątroby typu B oraz przeciwnowotworowego enzymu deiminazy argininy.

sybirny.jpg [151.89 KB]