Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego żegna Panią Prof. dr hab. Dariyę Berchę

Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego żegna
Panią Prof. dr hab. Dariyę Berchę

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15. 11. 2022, w wieku 85 lat, zmarła Pani Prof. dr hab. Dariya Bercha. Z naszą Uczelnią była związana przez 15 lat, od 1993 r. zatrudniona na stanowisku profesora w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a następnie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoją karierę zawodową rozpoczynała w Uniwersytecie w Czerniowcach, a następnie pracowała w Państwowym Uniwersytecie w Uzhorodzie w Ukrainie. Była autorką ponad 140 wysoko cenionych publikacji z zakresu fizyki półprzewodników, promotorką 14 prac doktorskich oraz recenzentką prac habilitacyjnych. Wielokrotnie nagradzana najwyższymi odznaczeniami za pracę naukową i dydaktyczną. Była również pomysłodawczynią studenckiej Konferencji Młodych Fizyków, organizowanej po dzień dzisiejszy w Instytucie Nauk Fizycznych UR. Panią Profesor zachowamy w naszej pamięci jako cennego naukowca, bardzo dobrego wykładowcę i życzliwego nauczyciela akademickiego.

Fot. Unsplash