KNP na Pikniku Nauki Eksploracje 2021

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja, nauki oraz techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej oraz promocja idei powstania centrum nauki na Podkarpaciu.

9 października (w sobotę) w pobliżu fontanny multimedialnej i rzeszowskiego Zamku odbyła się główna część Wydarzenia – piknik rodzinny. Program pt. "Sobota pełna wrażeń" obejmował pokazy, warsztaty mini-wykłady, konkursy i ekspozycje na stoiskach miasteczka namiotowego. Wśród wielu dziedzin nauki obecna była fizyka i astronomia, matematyka, biologia i biotechnologia, technologia żywności, chemia i medycyna, przyroda i ekologia, historia, kultura, lotnictwo i kosmonautyka.

W Piknik Nauki EKSPLORACJE zaangażowali się również Pracownicy i Studenci Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W namiotowym miasteczku swoje stanowiska mieli: Instytut Biologii i Biotechnologii, Instytut Technologii Żywności i Żywienia, Koło Naukowe Przyrodników, Koło Naukowe Rolników „Włościanin”, Koło Naukowe Zrównoważonego  Rozwoju, Koło Naukowe Nanotechnik, Koło Naukowe Matematyków oraz Koło Naukowe Fizyków.

W pokazy zaangażowani byli m.in. studenci kierunku Biologia i Biotechnologia, którzy swoimi działaniami godnie reprezentowali zarówno Kolegium Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii i Biotechnologii jak i Koła Naukowe "Bio-Tech" oraz "Koło Naukowe Przyrodników". Na pokazach można było zobaczyć m. in., wystawę zoologiczną, gdzie można było pooglądać bezkręgowce takie jak karaczany i patyczaki, zaznajomić się ze szczegółową budową anatomiczną oka czy ucha. Odwiedzający mogli wziąć udział w szeregu ekscytujących pokazów biochemicznych oraz sprawdzić swoją wiedzę z zakresu budowy komórki roślinnej i zwierzęcej. Nie zabrakło również pokazu porostów i skamieniałości mioceńskich ryb z okolic Rzeszowa.

Bardzo ciekawe pokazy związane z żywnością prezentowali na swoim stanowisku Pracownicy Instytutu Technologii Żywności i Żywienia.

Uniwersytet Rzeszowski podczas Pikniku Nauki reprezentowała Pani prof. dr hab. Idalia Kasprzyk – Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych.