Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

1 października, zgodnie z tradycją, odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Uniwersytecie Rzeszowskim. Tym razem, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu społeczności akademickiej przebiegało w cieniu pandemii i w reżimie sanitarnym. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z organizowania dodatkowej uroczystości w Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Uroczystość otworzył Jego Magnificencja, prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego - „Rozpoczynamy dziś 20-ty rok akademicki w Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest to jednocześnie pierwszy rok kadencji władz Uczelni wybranych na lata 2020-2024. Te obydwie okoliczności powodują, że nasza uroczystość ma wyjątkowy wymiar.  Trudno nie zaakcentować także aktualnej sytuacji zmagania się całego świata z koronawirusową  pandemią. Wystarczy spojrzenie na naszą aulę z wieloma pustymi miejscami, na nasze twarze ukryte za maseczkami.  Wynika to oczywiście z obowiązujących przepisów sanitarnych.  Mamy już za sobą doświadczenia poprzedniego semestru, w którym wymuszona zdalna forma kształcenia zostawiła studentów w domach, powodując całkowite opustoszenie pomieszczeń dydaktycznych, laboratoriów i pracowni. Przerażający był widok i cisza pustych korytarzy. To jedno z bardziej przejmujących doświadczeń.”

Kolejnym elementem uroczystości była symboliczna immatrykulacja reprezentantów każdego Kolegium. Tę część prowadziła dr hab. Elżbieta Rokosz-Piejko, prof. UR, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. Po złożeniu ślubowania studenci zostają oficjalnie przyjęci w poczet studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Inauguracja roku akademickiego jest również okazją do wręczenia nagród. Tę część uroczystości prowadzili: prof. dr hab. Paweł Grata, Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych oraz dr hab. Elżbieta Rokosz-Piejko, prof. UR, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.

Serdecznie gratulujemy Pracownikom Kolegium Nauk Przyrodniczych, którzy otrzymali następujące wyróżnienia:

• dr hab. Józef Cebulski, prof. UR - Laur Naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego za najważniejsze osiągnięcia naukowe w ciągu ostatnich 4 lat,
  • dr hab. inż. Maciej Balawejder, prof. UR -  Lider Uniwersytetu Rzeszowskiego za rok 2019 w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i rolniczych.

Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymali:

• prof. dr hab. Marek Koziorowski
  • dr hab. Zbigniew Czerniakowski, prof. UR
  • dr hab. Stanisław Domoradzki, prof. UR
  • dr hab. Jacek Żebrowski, prof. UR

Srebrny Medal za długoletnią służbę otrzymali:

• prof. dr hab. Andriej Sybirny
  • mgr Wiesława Janusz
  • mgr Grażyna Szybiak

Brązowy Medal za długoletnią służbę otrzymała:

•   mgr inż. Anna Dudek

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali:

• prof. dr hab. inż. Ewa Czyż
  • dr hab. Stanisława Kanas, prof. UR

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:

• prof. dr hab. Marian Cholewa
  • dr hab. Rafał Hakalla, prof. UR
  • dr hab. Małgorzata Sznajder, prof. UR
  • dr hab. Jadwiga Topczewska, prof. UR

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:

• dr hab. Tomasz Dudek, prof. UR
  • dr hab. Paweł Jakubczyk, prof. UR
  • dr Dorota Grabek-Lejko

Po wręczeniu nagród, medali i odznaczeń głos zabierali obecni na sali goście. Byli to m.in.: dr Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Henryk Wolicki - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, JE ks. bp Jan Wątroba - Biskup Diecezji Rzeszowskiej oraz dr Mieczysław Janowski.

Na zakończenie tej części uroczystości głos zabrała Pani Kinga Kruczek - Przewodnicząca Samorządu Studentów UR.

„Rok akademicki 2020/2021 w Uniwersytecie Rzeszowskim ogłaszam za otwarty!

Quod felix faustum fortunatumque sit!”

Wykład inauguracyjny pt. „Rzecz o ambrozji” wygłosiła prof. dr hab. Idalia Kasprzyk - Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Vivat Academia!