Zakład Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami

35-601 Rzeszów, ul. Ćwiklińskiej 1 A, budynek D3, telefon: (17) 872 17 28, e-mail: [email protected]

Kierownik Zakładu
prof. dr hab. Joanna Kostecka

pok. 337, D3,
ul. Ćwiklińskiej 2, 35-601 Rzeszów

Badania obejmują szeroko pojęte aspekty tworzenia uwarunkowań zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarowania odpadami. Wśród odpadów nacisk badawczy i edukacyjny położony jest na odpady biodegradowalne unieszkodliwiane w wermikulturze. Badane są także możliwości stosowania organizmów glebowych jako biotestów antropopresji.

dr hab. inż. Justyna Koc-Jurczyk, prof. UR
e-mail: j[email protected]
pok. 3.08, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1, 35-601 Rzeszów

Głównym tematem badawczym jest zastosowanie metod biologicznych w oczyszczaniu ścieków oraz optymalizacja fizyko-chemicznych metod oczyszczania jako sposobu na poprawę biodostępności materii organicznej w dalszych procesach unieszkodliwiania ścieków. Wykonywana jest także analiza pracy oczyszczalni ścieków komunalnych oraz wpływ składowisk odpadów na środowisko

dr hab. inż. Łukasz Jurczyk, prof. UR
pok. 3.10, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1, 35-601 Rzeszów

Tematyka badań dotyczy toksyczności, w tym genotoksyczności ścieków oraz wybranych substancji o charakterze ksenobiotycznym; wpływu parametrów technologicznych oraz nośników biomasy w bioreaktorach na efektywność oczyszczania ścieków oraz dynamikę ilościową mikroorganizmów badaną z wykorzystaniem technik biologii molekularnej.

dr Mariola Garczyńska
pok. 3.34, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1a, 35-601 Rzeszów

Prośrodowiskowe unieszkodliwianie odpadów biodegradowalnych z wykorzystaniem wermikultury. Wpływ czynników środowiskowych na populacje dżdżownic Lumbricidae . Właściwości fizykochemiczne wytworzonych wermikompostów Wybrane aspekty ekotoksykologii dżdżownic.

dr Grzegorz Pączka
pok. 3.11, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1a, 35-601 Rzeszów

Badania obejmują przetwarzanie wybranych odpadów roślinnych w wermikulturze.
Wpływ konstrukcji wermireaktorów na strukturę jakościową i ilościową Lumbricidae oraz cechy fizykochemiczne wytworzonych wermikompostów.
Wpływ abiotycznych i biotycznych czynników środowiskowych na wybrane cechy Lumbricidae.
Dobrostan Lumbricidae w wermikulturze.

dr Anna Mazur-Pączka
pok. 3.34, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1a, 35-601 Rzeszów

Zróżnicowanie w obrębie populacji Lumbricidae wybranych terenów. Zastosowanie dżdżownic w biomonitoringu środowiska glebowego.
Doskonalenie metod wypłaszania Lumbricidae z gleby
Wybrane aspekty toksykologii dżdżownic.
Gospodarcze znaczenie dżdżownic

dr Agnieszka Podolak
pok. 306, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1a, 35-601 Rzeszów

Badania obejmują zjawiska hybrydyzacji i samozapłodnienia u różnych gatunków dżdżownic, biomonitoring środowiska z udziałem Lumbricidae oraz przetwarzanie odpadów organicznych z zastosowaniem wermikultury.

dr inż. Anita Zapałowska
tel. 17 872 XX XX/ GSM +48 784 702 111
pok. 215, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 2, 35-601 Rzeszów

Badania obejmują ocenę stopnia wpływu antropopresji na strukturę troficzną nicieni pozyskiwanych z ryzosfery do głębokości 40 cm, ekstrahowanych metodą Baermanna. Identyfikowanie do rodzaju za pomocą analizy mikroskopowej.

Pracownik naukowo-techniczny

mgr inż. Renata Szura
pok. 306, budynek D3
ul. Ćwiklińskiej 1a, 35-601 Rzeszów