Kampus „Zalesie” i zlewnia potoku Matysówka bohaterami prestiżowej publikacji naukowej

Matysowka.jpg [555.49 KB]

Miło nam podzielić się informacją, że w ostatnich dniach w czasopiśmie Science of the Total Environment (6 miejsce na świecie wg rankingu Scopus – Environmental Engineering, 200 pkt MEiN, Impact Factor 7.96) ukazała się publikacja pracowników Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, która powstała we współpracy ze studentami trzech kierunków studiów prowadzonych na UR.

Autorami publikacji pt. „Small stream catchments in a developing city context: The importance of land cover changes on the ecological status of streams and the possibilities for providing ecosystem services” są: Aneta Bylak, Krzysztof Kukuła, Bernadetta Ortyl, Elżbieta Hałoń, Agata Demczyk, Kinga Janora-Hołyszko, Justyna Maternia, Łukasz Szczurowski i Jolanta Ziobro.

Artykuł ma charakter interdyscyplinarny i jest efektem współpracy pracowników Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska oraz Zakładu Ochrony Przyrody i Ekologii Krajobrazu. Z własnej inicjatywy, w 2016 roku w część badań terenowych i laboratoryjnych zaangażowali się członkowie Koła Naukowego Przyrodników: cztery studentki kierunku Ochrona Środowiska, studentka kierunku Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami oraz student kierunku Biologia.

W publikacji przedstawiono wyniki badań rozpoczętych jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku, a zakończonych w roku 2017. W artykule zwrócono uwagę na fakt zachowania przez zlewnię potoku Matysówka wielu walorów przyrodniczych, pomimo szybko postępującej urbanizacji. Zaskakujące jest to, że jeszcze w latach 90. potok ten był silnie zdegradowany, choć zlewnia pozostawała jeszcze poza strefą miejską. Współcześnie, mimo braku działań ukierunkowanych na jego rewitalizację, stan potoku wyraźnie się poprawił, a w  szeregu cech zlewni  dostrzec można duży potencjał przyrodniczy. W analizach walorów krajobrazu miejskiego dostrzega się znaczenie naturalnych obszarów w miastach, a są one często nazywane „przestrzeniami zielonymi” (green spaces) np. pozostałości lasów czy łąk, oraz „przestrzeniami niebieskimi” (blue spaces) tj. naturalnymi zbiornikami i ciekami wodnymi. Gdy w miastach brakuje takich obszarów, próbuje się wprowadzać, często kosztowne, „substytuty naturalności”, np. tworząc ogrody na dachach czy budując oczka wodne. Przykład potoku Matysówka pokazuje, że przemiany gospodarcze w obszarach podmiejskich mogą w sposób nieplanowany, stworzyć szansę na utworzenie wartościowego terenu wypoczynkowego dla mieszkańców miasta. Niezbędne są jednak dodatkowe działania rewitalizacyjne i inwestycyjne. Zanik działalności rolniczej i procesy sukcesyjne na dawnych gruntach rolnych zapoczątkowały spontaniczny proces odbudowy strefy buforowej wzdłuż potoku. Obecnie znaczna część jego zlewni to nieużytki, na które wchodzą drzewa i krzewy. Sprzyjającą regeneracji i zachowaniu walorów przyrodniczych cechą zlewni Matysówki jest duże nachylenie terenu zniechęcające do zabudowy. Autorzy publikacji sugerują, że na aktualnym etapie rozwoju miasta, gdy zabudowa miejska nie jest w tym rejonie jeszcze zbyt gęsta, istnieje duża szansa na „zarezerwowanie terenu” dla półnaturalnej, funkcjonalnej otuliny nadbrzeżnej. Potok Matysówka w połączeniu z płatami lasów i zadrzewień oraz istniejącym zabytkowym parkiem w Zalesiu z drzewami pomnikowymi i chronionymi gatunkami roślin, mógłby stanowić obszar rekreacyjny. Autorzy podkreślili, że dalsza poprawa stanu ekologicznego potoku i jego zlewni, w powiązaniu z zachowaniem mozaiki siedlisk, może zwiększyć możliwość korzystania z tzw. usług ekosystemowych (ecosystem services), w tym zaopatrzenie w czystą wodę, regulację jakości powietrza i temperatury w mieście, oraz zapewnianie rekreacji, a w konsekwencji utrzymanie dobrej fizycznej i psychicznej kondycji mieszkańców Rzeszowa oraz studentów naszego Uniwersytetu.

Artykuł dostępny jest na stronie internetowej czasopisma: