Ogólnopolska Konferencja Zoologiczna wielkim sukcesem

7 września, punktualnie o godzinie 9:00, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek, otworzył Ogólnopolską Konferencję Zoologiczną pt. „Zoologia dziś: trendy, wyzwania, kierunki na przyszłość”. Organizatorami tego wydarzenia były: Zakład Ochrony Przyrody i Ekologii Krajobrazu oraz Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska (Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska), przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Zoologów.

Na konferencji zaprezentowano najnowsze osiągnięcia polskich zoologów, oraz wskazano aktualne kierunki badań i sposoby rozwiązywania problemów ochrony fauny w dobie kryzysu ekologicznego. Tegoroczny temat przewodni konferencji zainspirował Uczestników do wielu ciekawych wystąpień i ożywionych dyskusji. Na konferencji omawiano liczne zagadnienia z zakresu ekologii zwierząt oraz szeroko pojętej ochrony środowiska i przyrody. Dyskutowano m.in. o intrygujących zachowaniach godowych zwierząt, problemach związanych z ekspozycją ptaków na metale ciężkie, wpływie środków ochrony roślin na owady, identyfikacji zaburzeń w funkcjonowaniu populacji dużych ssaków, konsekwencjach urbanizacji w odniesieniu do dzikich zwierząt, konkurencji między blisko spokrewnionymi gatunkami, czy nawet o zwierzętach jako podmiotach ochrony etycznej. Konferencja miała bardzo wysoki poziom naukowy i była ważnym forum wymiany myśli najwybitniejszych polskich zoologów. Poza pracownikami Uniwersytetu Rzeszowskiego, wzięli w nim udział przedstawiciele najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce, tj. z Uniwersytetów:  Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Łódzkiego, Wrocławskiego, Szczecińskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Zielonogórskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Instytutu Rybactwa Śródlądowego, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Wśród autorów wystąpień i posterów znaleźli się także naukowcy z Portugalii, Estonii, Rosji i Wietnamu.

Na zakończenie Prezes Polskiego Towarzystwa Zoologów, prof. Jarosław Wiącek podziękował organizatorom za bardzo sprawną organizację konferencji i mimo trudności wynikających z sytuacji epidemicznej, konferencja okazała się wielkim sukcesem Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska.