Zajęcia terenowe w ramach kursu Różnorodność roślin, glonów i grzybów

26 maja 2021 studenci pierwszego roku Biologii wraz z prowadzącym dr Mateuszem Wolaninem odbyli wycieczkę botaniczną w okolicach Przemyśla. Usytuowanie Przemyśla na styku Karpat i terenów niżowych, bliskie położenie w stosunku do zasadniczej części Działu Stepowo-Leśnego Prowincji Pontyjsko-Pannońskiej, skomplikowana morfologia i budowa geologiczna oraz obecność enklaw o niskim stopniu antropopresji jak i miejsc całkowicie przekształconych, przekłada się bezpośrednio na bogactwo i duże zróżnicowanie flory. Podczas zajęć terenowych studenci mieli okazję poznać ponad 200 gatunków roślin, w tym wielu gatunków rzadkich i chronionych oraz gatunków zagrożonych, uwzględnionych w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Podkarpackiego, np. pępawy różyczkolistnej (Crepis praemorsa), turzycy Michela (Carex michelii) czy leńca pospolitego (Thesium linophyllon). Dużo uwagi poświęcono roślinnym typowym dla rozpowszechnionych w tej okolicy zespołów roślinnych oraz zadomowionym gatunkom obcym.