Nowa habilitacja w Instytucie

Miło nam jest poinformować, że dnia 29 kwietnia 2022 roku Rada Dyscypliny nauki biologiczne Uniwersytetu Gdańskiego podjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplinie nauki biologiczne dr Justynie Ruchała. Jako osiągnięcie naukowe Pani dr Justyna Ruchała przedstawiła monotematyczny cykl 6 publikacji, które ukazały się w latach 2017-2021 w uznanych czasopismach naukowych z bazy JCR i zostały opatrzone wspólnym tytułem: „Identyfikacja genów uczestniczących w regulacji metabolizmu i fermentacji ksylozy u termotolerancyjnych drożdży Ogataea polymorpha oraz konstruowanie wydajnych producentów etanolu z tej pentozy”.

Pani dr Justyna Ruchała ukończyła studia magisterskie, na kierunku biologia, na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2011 roku, obroną pracy magisterskiej pt. „Zawartość antyoksydantów w powietrzu wydychanym w kolejnych fazach cyklu miesięcznego kobiety". Pracę tę wykonała pod kierunkiem Pana prof. dr hab. Grzegorza Bartosza Stopień doktora nauk biologicznych w dyscyplinie biologia uzyskała w 2015 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „ Konstruowanie szczepów drożdży Hansenula polymorpha z ulepszonymi charakterystykami alkoholowej fermentacji ksylozy". Promotorem tej rozprawy doktorskiej był Pan prof. dr hab. Andriy Sibirny. W tym samym roku Habilitantka została zatrudniona na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W kolejnych latach pracowała w Zakładzie Biotechnologii i Mikrobiologii tego Wydziału. Obecnie Pani dr Justyna Ruchała pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Biologii, Instytutu Biologii i Biotechnologii, Kolegium Nauk Przyrodniczych, na tym samym Uniwersytecie. Doświadczenie w zakresie doskonalenia zawodowego zdobyła podczas licznych, zagranicznych staży naukowych.

Uchwała nadanie stopnia dr hab. J. Ruchała-1.jpg [240.56 KB]