JURAJSKIE WYKOPALISKA przeprowadzone w ramach współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego z Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie

RAPORT

W dniach 19-20 maja 2022 r. grupa studentów, członków Koła Naukowego Przyrodników (KNP) Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod opieką dr hab. Iwony Kani-Kłosok, prof. UR brała udział w wykopaliskach paleobiologicznych na jurajskim stanowisku na południu Polski. Wykopaliska zostały zorganizowane w ramach współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego z Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji zwierząt PAN w Krakowie. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości studentów udało się zebrać wiele ciekawych i ważnych pod względem naukowym skamieniałości. Podczas przeprowadzonych prac wykopaliskowych odnaleziono np. amonity o średnicy 40 cm i rostra jurajskich belemnitów, w zebranym materiale kopalnym nie zabrakło również przedstawicieli jeżowców, ramienionogów czy ślimaków sprzed około 200 milionów lat.