Kierownik

budynek A0, skrzydło B2, pokój 378

email: [email protected]

ll.png [170.97 KB]

Laboratorium Układów Mechanicznych i Elektrycznych powstało w wyniku realizacji Projektu inwestycyjnego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz projektu dydaktycznego PO KL  pt. UR - nowoczesność i przyszłość regionu. W skład Laboratorium wchodzi 5 pracowni, w których znajduje się specjalistyczna aparatura naukowo-badawcza, a także nowoczesne zestawy dydaktyczne, umożliwiające realizację zajęć praktycznych z zakresu mechatroniki.

Prof. UR Lucyna Leniowska D.Sc., Ph.D, Eng.

Graduated from the Faculty of Electrical and Computer Engineering, Rzeszow University of Technology, Poland.(MSc, Eng). In 1994 she received PhD degree (with honors) from the Department of Mechanical Engineering and Robotics, the AGH University of Science and Technology, Cracow. Gained the habilitation (D.Sc) in Mechanical Engineering at AGH University of Science and Technology, Cracow in 2007.

Since 2007 she has hold the position of Associate Professor at the University of Rzeszow. Currently the Head of the Laboratory of Mechanical and Electrical Systems Control at Center for Innovation and Transfer of Technical and Natural Knowledge, University of Rzeszow, Poland.

Research Interests:

• Active noise and vibration control,
  • Mathematical modeling,
  • Vibration of plates and shells,
  • Fluid-structure interaction,
  • Signal processing  applications,
  • Sensors and actuators in vibration control,
  • Control algorithms applications,
  •  Medical robotics

She has published over 100 papers in scientific journals and conference proceedings, two books and 12 monographs (as Editor).