Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego liderem globalnego modelu ECHO Autism w Polsce oraz sukces studentów SKN Psychiatrii

W dniach 7-9.10.2022 studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego - Agata Surowiec i Jakub Klecha wraz z absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego lek. Gabrielą Klecha reprezentowali Kolegium Nauk Medycznych na 13 Międzynarodowym Kongresie Autism Europe w Krakowie. Poruszyli oni tematykę międzynarodowego projektu ECHO Autism, którego w Polsce, jak i w Europie liderem jest Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prezentowali pracę: A. Rynkiewicz, K. Sohl, R. A. Vasa, A. Brewer Curran, A. Lacroix, G. Klecha, J. Klecha, K. Plata - Nazar, I. Łucka, A. Mazur - Model Echo Autism w skali globalnej usprawniający opiekę zdrowotną dla kobiet w spektrum autyzmu (ASD) w okresie wkraczania w dorosłość.

Uczestnictwo w kongresie odbyło się w ramach projektu pt.: ,, Kannabinoidy i zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) - wsparcie terapii z użyciem FRIEND.LY” studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Psychiatrii pod opieką merytoryczną dr n. med. Agnieszki Rynkiewicz.

Kongres Autism Europe jest organizowanym raz na 3 lata wydarzeniem zrzeszającym badaczy, medyków, rodziny, jak i osoby w spektrum z całego świata. Celem tego spotkania jest wymiana poglądów i doświadczeń na poziomie interdyscyplinarnym oraz szerzenie świadomości na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Tegorocznym motywem przewodnim było zdanie ,,Szczęśliwa podróż przez życie”.

Doświadczenie było tym bardziej niezwykłe ze względu na hybrydowy charakter całego Kongresu jak i samego sympozjum o telemedycynie, w którym uczestniczyli nasi reprezentanci – jeden z prelegentów, dr Aritz Aranbarr, łączył się z salą bezpośrednio z Barcelony. Takie podejście Organizatora wspaniale wpisywało się też w główne założenie modelu ECHO, który przedstawiono w trakcie prezentacji naszej delegacji. „Moving knowledge, not people”.

Reprezentacja Kolegium Nauk Medycznych w kongresie była szansą na poszerzenie wiedzy w zakresie ASD, poprzez uczestniczenie w interesujących wykładach prowadzonych przez specjalistów oraz rodziny i osoby w spektrum z całego świata, co z pewnością przyda się w przyszłej praktyce lekarskiej.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) w ramach programu ,,Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje”, Umowa nr SKN/SP/535279/2022.

AE Congress 2022 & ECHO Autism University of Rzeszow_2.jpeg [201.37 KB]

AE Congress 2022 & ECHO Autism University of Rzeszow_1.jpg [245.08 KB]