Zaproszenie na wystawę Agnieszki Ciury pt. Uszyte wspomnieniem

Agnieszka_Ciura_zaproszenie_internet.jpg [676.73 KB]

Film - wypowiedź autora wystawy

O wystawie "Uszyte wspomnieniem"

“Uszyte wspomnieniem” to wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną. Nazwa w bezpośredni sposób nawiązuje do praktyki krawieckiej, która jest moją ulubioną dziedziną rzemiosła. Tematyka prac skupia się głównie na kwestii roli kobiety w społeczeństwie w zależności od jej pochodzenia, statusu czy wykształcenia.

Za pomocą autoportretów staram się prowadzić dialog pomiędzy przeszłością a tym co współcześnie uważam za istotne. Wyciągam z zakamarków pamięci wspomnienia i historie, o których powoli się zapomina. Z jednej strony są to wiktoriańskie suknie, natomiast z drugiej, ludowe gorsety i makatki wyszywane na wzór tych, co wisiały w babcinych izbach.

Na wystawie prezentowany jest cykl pt. „Kobieta pod kloszem?”, który odnosi się do sytuacji kobiet w XIX wieku, czy też obrazy przedstawiające gorset napoleoński i wiktoriański, namalowane na podstawie rekonstrukcji krawieckiej. W skład ekspozycji wchodzi również mój autorski projekt artystyczny pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji.

Projekt realizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2021.

O projekcie "Obyczaj wyszyty tradycją"

Projekt artystyczny pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji oraz ukazanie ich szerokiemu gronu odbiorców.

Wykorzystanie rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i folkloru ludowego. Współczesna kultura propagująca konsumpcjonizm, izolacja społeczna uniemożliwiająca celebrowanie obrzędów czy narastająca globalizacja, przyczyniają się powoli do zaniku świadomości wiejskiego dziedzictwa. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła.

Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.

Dzieła plastyczne jak i zapominana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.

Agnieszka Ciura

Urodzona w 1996 roku w Rzeszowie. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2020), specjalność malarstwo i rysunek. Obecnie studentka II roku pedagogiki medialnej na swojej Alma Mater.

Dyplom zrealizowany w pracowni Malarstwa Monumentalnego pod kierunkiem prof. zw. Tadeusza Boruty, został wyróżniony nagrodą główną w XII edycji konkursu im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny ISP Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatka kilku konkursów międzynarodowych m. in. w Moskwie i Pekinie. Uczestniczka projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich i wystaw zbiorowych. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów plastycznych z dziećmi i młodzieżą.

Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem i haftem. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich. Pasjonatka historii XIX-wiecznej oraz zagadnień związanych z rolą kobiety w społeczeństwie.