XIII DNI POLONISTYKI I DZIENNIKARSTWA

Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na wykład w trybie zdalnym

dr hab. Doroty Korwin-Piotrowskiej, prof. UJ

(Katedra Lingwistyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego)

pt. Eutoryka, czyli sztuka dobrej rozmowy

w dniu 8 grudnia 2020 roku o godz. 18.00.

Tematem wykładu będzie nowatorska koncepcja, polegająca na wyodrębnieniu w ramach retoryki subdyscypliny, której celem jest dialog międzyludzki i wzajemne zrozumienie. W ujęciu Autorki eutoryka stanowi propozycję uzupełniającą sztukę retoryczną, a także w pewnym sensie konkurencyjną wobec erystyki (sztuki prowadzenia sporów i wygrywania ich za wszelką cenę).

Dorota Korwin-Piotrowska jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką 5 monografii naukowych: Problemy poetyki opisu prozatorskiego (Kraków 2001), Powiedzieć świat. Kognitywna analiza tekstów literackich na przykładach (Kraków 2006), Poetyka. Przewodnik po świecie tekstów (Kraków 2011), Białe znaki. Milczenie w strukturze i znaczeniu utworów narracyjnych (na przykładach z polskiej prozy współczesnej) (Kraków 2015), Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie (Kraków 2020).

Wykład dostępny online na platformie MS Teams. Kod dostępu dla społeczności akademickiej UR (domena: ur.edu.pl): 5axsqnj

Osoby spoza Uniwersytetu Rzeszowskiego, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu, proszone są o kontakt mailowy z Sekretariatem Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa: ipid@ur.edu.pl