STUDENCKIE SPOTKANIA W INSTYTUCIE POLONISTYKI I  DZIENNIKARSTWA

Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu Miejsca świata

Miejsca świata: Białoruś

z udziałem: Stypendystów Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego

w dniu 17 maja 2021 roku o godz. 18.00.

Prowadzący: Martyna Cios, Weronika Stopa, Arkadiusz Szałajko

Organizacja: Krystyna Gielarek-Gorczyca, Anna Jamrozek-Sowa, Małgorzata Kułakowska, Justyna Majchrowska

W spotkaniu wezmą udział młodzi ludzie z Białorusi. Działali w demokratycznej opozycji i  byli za to represjonowani, a w tej chwili, dzięki Programowi Stypendialnemu Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego, będą mogli kontynuować lub podjąć studia w Polsce. Przygotowują się do tego na kursie języka polskiego w Centrum Polonijnym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pogram powstał w 2006 roku. Nosi imię Konstantego Kalinowskiego, powstańca styczniowego, pełnomocnika rządu powstańczego na Wielkie Księstwo Litewskie, straconego w Wilnie w 1864 r., zasłużonego dla Białorusinów, Litwinów, Polaków, którego pamięć cieszy się szczególnym szacunkiem współczesnych Białorusinów. Jest to największy w Europie program pomocowy dla młodych Białorusinów niemogących studiować na Białorusi ze względu na swoje polityczne poglądy.

W ciągu piętnastu lat działalności, w latach 2006-2020, przyjęto 1762 stypendystów, którzy podjęli naukę na 79 uczelniach w całym kraju. W związku z sytuacją na Białorusi po wyborach prezydenckich 9  sierpnia 2020 r. i przewidywanym wzrostem liczby osób represjonowanych, będących statutowymi adresatami Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego, Dyrektor Programu, w porozumieniu z władzami państwowymi i  uniwersyteckimi, zdecydował o uruchomieniu Programu III – „Solidarni z Białorusią” – pomoc dla białoruskich studentów i  naukowców.

Topic: IPiD_Miejsca świata: Białoruś

Time: May 17, 2021 06:00 PM Warsaw