Ponad półtora miliona złotych dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki na badania archeologiczne realizowane w Instytucie Archeologii UR

Dotację w wysokości 1 miliona 610 tyś złotych na zakup specjalistycznej aparatury badawczej otrzymał zespół pod kierownictwem dra hab. Marcina Wołoszyna, prof. UR i będzie stanowić dopełnienie aktualnie kompletowanego zaplecza naukowo-badawczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aparatura będzie służyć do rozpoznania oraz dokumentowania trójwymiarowego zarówno stanowisk archeologicznych jak i samych zabytków. Aparatura składa się z: wzajemnie uzupełniających się urządzeń jakim jest dron oraz skaner laserowy 3D do dokumentacji terenowej a także skanera stacjonarnego 3D do dokumentacji tzw. gabinetowej wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz podzespołami, które pozwalają na wykorzystanie ich w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Zespół prof. Marcina Wołoszyna zajmuje się eksplorowaniem i opisem zjawisk, które zachodziły na pograniczu polsko-ruskim, w szczególności Grodami Czerwieńskimi. Prace te są realizowane w formacie międzynarodowym, przede wszystkim w ścisłej współpracy z Leibniz-Instytutem Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) w Lipsku ale i wieloma placówkami w Polsce (Hrubieszów, Kraków, Lublin, Poznań, Tomaszów Lubelski, Warszawa, Wrocław). Rezultatami prowadzonych badań są m.in. wspólna polsko-niemiecka seria wydawnicza (U Źródeł Europy Środkowo-Wschodniej/Frühzeit Ostmitteleuropas), referaty wygłaszane w Atenach, Moskwie, Oxfordzie jak i Zamościu oraz wystawa Czermno - gród miedzy wschodem i zachodem, która odwiedziła niemal dwadzieścia polskich muzeów.

Otrzymanie dotacji i zakup sprzętu umożliwi pełniejsze rozpoznanie grodzisk w Czermnie (średniowieczny Czerwień) jak i Gródku (średniowieczny Wołyń) jak i nowoczesną dokumentację odkrywanych tam zabytków, w tym wspaniałych skarbów biżuterii jak i np. ołowianych plomb (rodzaj średniowiecznych znaków celnych).

Wspomniana aparatura umożliwi nie tylko realizację w możliwie nowoczesny sposób badań naukowych prowadzonych przez Instytutu Archeologii ale również wpłynie na jakość oferty dydaktycznej na kierunkach archeologia oraz muzeologia.

Problematyka badań nad pograniczem w wielu perspektywach badawczych są jednym z wiodących tematów badawczych realizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. W tym celu powołano Europejskie Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Konwergencją Kulturową Pogranicza, które to centrum jako jedna z niewielu jednostek zajmujących się badaniami humanistycznymi znalazła się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej Ministerstwa Edukacji i Nauki.