Młodzi „Poligloci” z Lingwistyki Stosowanej przy organizacji Kongresu Towarzystw Polsko-Niemieckich

W ostatni weekend studenci z Katedry Lingwistyki Stosowanej KNH mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i organizacyjne podczas odbywającego się we współpracy z UR jubileuszowego Kongresu Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich (7-9.10.2022). Kongres jest imprezą cykliczną, organizowaną co roku w innym mieście na zmianę w Niemczech i w Polsce, służącą pogłębieniu współpracy polsko-niemieckiej, wymianie doświadczeń oraz szukaniu nowych formatów zaangażowania na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego, a gromadzi on dziesiątki uczestników z Polski i Niemiec.

Aktualny Kongres, będący 30-tym już spotkaniem Towarzystw Niemiecko-Polskich działających w Niemczech oraz 25-tym spotkaniem Towarzystw Polsko-Niemieckich działających w Polsce, był dużym wyzwaniem organizacyjnym - nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Odbywał się bowiem dłuższej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, ale też w cieniu rozgrywającego się tuż za wschodnią granicą UE dramatu wojny na Ukrainie.

Studenci z Koła Naukowego „Poligloci” (Maria Fila, Natalia Kolasa, Klaudia Kożuszek, Daria Mach, Julia Rozmus, Mateusz Ryba, Magdalena Šudák, Wiktoria Ziajkiewicz) przy Katedrze Lingwistyki Stosowanej w Kolegium Nauk Humanistycznych z dużym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie i prowadzenie biura organizacyjnego Kongresu, w opiekę nad uczestnikami obcojęzycznymi, w nadzorowanie sprzętu do tłumaczeń symultanicznych i pomoc w jego obsłudze, a także w promowanie niemieckojęzycznych pozycji Wydawnictwa UR oraz dbanie o wizerunek wydarzenia poprzez umieszczenie w jego przestrzeni flag oraz elementów z logo UR. Organizacja Kongresu była dla nich prawdziwym sprawdzianem umiejętności komunikowania się w środowisku obcojęzycznym, szybkiego reagowania na pojawiające się trudności czy też współpracy z nowymi osobami. W pracę biura organizacyjnego były też zaangażowane studentki Katedry Filologii Germańskiej (Magdalena Busz i Klaudia Winiarska), a wsparciem służyły studentkom i studentom opiekunki Studenckiego Koła Naukowego Lingwistów POLIGLOCI dr Iwona Szwed i dr Agnieszka Buk z Katedry Lingwistyki Stosowanej oraz dr Agnieszka Czech-Rogoyska z Centrum Języków Obcych UR.

Warto zaznaczyć, że współorganizacja Kongresu jest już kolejnym tego typu doświadczeniem dla studentów z Koła „Poligloci”, gdyż mieli oni już okazję realizowania podobnych przedsięwzięć w ramach realizacji projektu SIBAST (Student in Business and Scientific Translation), projektu ATENA czy w ramach współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie (współorganizacja Międzynarodowej Konferencji Pedagogicznej).