Dr hab. prof. UR Alicja Ungeheuer-Gołąb – przewodniczącą Rady Programowej Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu oraz przewodniczącą Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Idea CLD pojawiła się na początku lat 90-tych. Zrodziła się ona z kontaktów z prof. Joanną Papuzińską i innymi badaczami, krytykami i osobami zrzeszonymi w Polskiej Sekcji IBBY. W początkowych zamierzeniach miał to być ośrodek o charakterze naukowo-badawczym i dokumentacyjnym. Ważną rolę odegrały: współpraca z uczelniami w dziedzinie promocji książki dziecięcej i młodzieżowej; międzynarodowe i ogólnopolskie sesje i konferencje organizowane w latach 1994-2001; posiadanie kolekcji różnojęzycznych i realizacja programu „Prezentacja kultur innych krajów”, organizacja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

golab.jpg [298.87 KB]

CLD jest częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu. W skład Rady Programowej wchodzą ponadto:

Prof. zw. dr hab. Alicja Baluch

Prof. zw. dr hab. Joanna Papuzińska

Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński

Prof. dr hab. Jolanta Ługowska

Prof. dr hab. Jan Malicki

Prof. dr hab. Ryszard Waksmund

Dr hab. prof. UŚ Małgorzata Wójcik-Dudek

Dr hab. prof. AIK Krystyna Zabawa

Dr hab. prof. UP Michał Rogoż

Dr hab. Małgorzata Chrobak

Dr Anna Maria Krajewska

Dr Grażyna Lewandowicz-Nosal

Dr Wanda Matras-Mastalerz

Mgr Maria Kulik

Mgr Jerzy Kumiega

Mgr Stanisława Niedziela

Mgr Jerzy Woźniakiewicz

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego przyznawana jest każdego roku od 27 lat. Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody.