NIEPRZEMIJALNOŚĆ - Interdyscyplinarna wystawa pracowników Instytutu Sztuk Pięknych - zaproszenie na finisaż

Nieprzemijalność_zaproszenie.jpg [337.78 KB]

„Zło i wszelkie jego przejawy: nienawiść, przemoc, wojna wciąż są tak samo aktualne i w tym sensie nie przemijają… Pomimo tragicznych doświadczeń ludzkości zapisanych w historii.

Przeciwwagę stanowi niezgoda na taki stan rzeczy. Solidarny sprzeciw podejmowany wciąż na nowo, na przekór trudnej, przytłaczającej rzeczywistości. Wyzwala on w kruchym, bezbronnym człowieku siłę ducha i ciała. Poprzez odruchy budującego dobra, szlachetności i współodczuwania budzi nadzieję. Pozwala trwać temu światu.” (JJA)

Instytut Sztuk Pięknych
Kolegium Nauk Humanistycznych
Uniwersytetu Rzeszowskiego

zaprasza na uroczysty finisaż interdyscyplinarnej wystawy pracowników ISP UR pt. NIEPRZEMIJALNOŚĆ, który odbędzie się 6 czerwca 2022 r. o godz. 16.00, w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych UR im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego.

Uczestnicy wystawy:

- dr hab. Dorota Sankowska, prof. UR

- dr hab. Renata Szyszlak, prof. UR

- dr Katarzyna Woźniak

Ekspozycja wpisuje się w harmonogram uroczystości związanych z nadaniem doktoratu honoris causa Jurijowi Andruchowyczowi. Wystawę można zwiedzać do 7 czerwca 2022 r.

Instytut Polonistyki I Dziennikarstwa
Kolegium Nauk Humanistycznych
Uniwersytetu Rzeszowskiego

zaprasza na wydarzenie:

Środkowoeuropejczyk. Konferencja naukowa o twórczości Jurija Andruchowycza (z udziałem Pisarza)

6 czerwca 2022 r., godz. 17.00, Sala Senatu UR, ul. Rejtana 16 C (I piętro)

Program:

Prof. dr hab. Jolanta Pasterska, Zakorzeniony voyager. Autoportret ironiczny Jurija Andruchowycza (na podstawie Leksykonu miast intymnych)

Prof. dr hab. Oksana Weretiuk, Pomiędzy Europą a Rosją – wybrane utwory podróżnicze Jurija Andruchowycza

Dr Wojciech Maryjka, „Idealne miejsce do mieszania się światów”. Atlas Estremo jako muzyczno-literacka mapa wyobraźni Jurija Andruchowycza i zespołu Karbido

Dr hab. prof. UR Jan Wolski, Refleksje nieuważnego czytelnika o powieści migrującej z galicyjskimi historiami w tle

Prowadzenie: dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek