STUDENCKIE SPOTKANIA W INSTYTUCIE POLONISTYKI I  DZIENNIKARSTWA

Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Miejsca świata

Miejsca świata: Niderlandy
z udziałem:

Agnieszki Bienias
Agnieszki Panasiuk
Olgi Sowy

w dniu 10 maja 2021 roku o godz. 18.00.

Prowadzące: Jadwiga Data, Klaudia Modelska

Organizacja: Krystyna Gielarek-Gorczyca, Anna Jamrozek-Sowa

Agnieszka Bienias – absolwentka warszawskiej niderlandystyki, prezeska Fundacji „Dom Holenderski”, lektorka języka niderlandzkiego, tłumaczka (m.in. Fik Meijer Morze Śródziemne, Brecht Evans Pantera, Ben Gijsemans Hubert, Geert de Kockere Kobieta i  chłopiec). Na co dzień działa na rzecz pogłębiania wśród Polaków wiedzy na temat Flandrii i Królestwa Niderlandów, kultury, języka, historii i współczesnych społeczeństw tych krajów. Do pracy jeździ na rowerze Amsterdam.

Agnieszka Panasiuk - praktykująca architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Delft. Stypendystka programu Erasmus w duńskim Horsens. W  swojej pracy dyplomowej, poprzedzonej wizytą studyjną w Kolumbii, podjęła temat granic w przestrzeni publicznej. Jej projekt placu uniwersyteckiego został doceniony najwyższą oceną i reprezentował uczelnię w konkursie Archiprix Preselection 2020. Mieszka i pracuje w  Amsterdamie, gdzie zajmuje się projektami zmiany funkcji obiektów i zagęszczania tkanki miejskiej w modernistycznych osiedlach i przestrzeniach postindustrialnych. Jej ostatnia realizacja to hub biznesowy w porcie w Amsterdamie dla firm związanych ze zrównoważonym rozwojem, którego drewniana konstrukcja może być przeniesiona i wykorzystana w innym miejscu. Agnieszka uczy się niderlandzkiego, dużo czyta, kolekcjonuje picture booki, a  odwiedzając miasta, zabiera ze sobą szkicownik.

Olga Sowa - architektka, urbanistka i geografka miejska, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz kierunek „Geografia Człowieka” ze specjalizacją w dziedzinie „Życia Codziennego i Przestrzeni Publicznych” na Uniwersytecie w Utrechcie. Jej badania magisterskie dotyczyły interakcji międzyludzkich w parkach i ich wpływu na spójność społeczną i dobrostan psychiczny mieszkańców. Doświadczenie zbierała w ramach międzynarodowych warsztatów i projektów m.in. Athens i Stop City 240h oraz w czasie stażu w Magazynie Miasta.  W ramach projektu Maker Woman pracowała nad grą planszową pokazującą dostęp seniorów do usług w mieście. Obecnie pracuje w Pop-Up City, agencji transformacji obszarów miejskich zlokalizowanej w Amsterdamie, gdzie zajmuje się projektami związanymi z zielenią, tworzeniem przestrzeni wspierających nawiązywanie relacji oraz popularyzowaniem tematyki miejskiej. Regularnie spaceruje po mieście, obserwując życie na ulicach i placach.

Wykład dostępny online na platformie Zoom

Niderlandy plakat.jpg [206.02 KB]