Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa - spotkanie z Rodrigiem Łychowskim

Dyrekcja Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego
Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”

zapraszają na spotkanie, którego gościem będzie

Rodrigo Łychowski (Rio de Janeiro)

Temat: Tomasz Łychowski – działacz polonijny w Brazylii i poeta wielokulturowy
(Tomasz Łychowski – Poeta multicultural, engajado nas causas sociais)

Spotkanie połączone będzie z promocją tomu poetyckiego
Tomasza Łychowskiego pt. Arka Noego

13 października 2022 r. o godz. 12.30
(budynek A1, al. Rejtana 16 c, sala 137)

Tomasz Łychowski urodził się w Angoli w 1934 roku. Cztery lata później wraz z rodzicami, Gertrudą z domu Seefeld oraz Tadeuszem, wyjechali do Europy. Druga wojna światowa zastała ich w Warszawie, gdzie rodzice zaangażowali się w działalność konspiracyjną. W 1948 roku jako dipisi opuścili Europę i osiedlili się w Brazylii. Rio de Janeiro stało się miejscem stałego zamieszkania poety. Ukończył tam studia anglistyczne, angażował się w działalność polityczną i społeczną na rzecz Polonii. Od lat maluje i uprawia poezję. Pisze w języku portugalskim, polskim i angielskim. Jego tomy poetyckie oraz autobiografia publikowane były w Brazylii i Polsce. W 2016 roku Tomasz Łychowski został uhonorowany Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (wraz ze Zdzisławem Malczewskim i Henrykiem Siewierskim, wybitnymi postaciami Polonii w Brazylii).

Prowadzenie spotkania: Anna Jamrozek-Sowa, Anna Dworak

Tłumaczenie: Bartłomiej Basista