Wykłady otwarte w  ramach współpracy międzynarodowej 14 krajów

15 listopada Astrachański Uniwersytet Państwowy i Uniwersytet Rzeszowski zorganizowały wykłady otwarte pod tytułem "Z językiem rosyjskim można czynić cuda" (K.G. Paustovsky). Wykłady odbyły się w ramach realizacji projektu wspieranego przez Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej.

Jak stwierdziła podczas  powitania uczestników Lyudmila Kasyanova – dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa Astrachańskiego Uniwersytetu Państwowego – „Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia  jest zainteresowanie zagranicznych studentów i uczniów językiem rosyjskim i rozwijanie ich potencjału poznawczego”.

Słuchaczami wykładów w formie online byli zagraniczni studenci, uczniowie i nauczyciele z 14 krajów: Polski, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Iranu, Grecji, Egiptu, Wietnamu, Syrii, Maroka, Gwinei Bissau, Afganistanu, Kamerunu i Japonii.

Wykładowcy Wydziału Filologii i Dziennikarstwa Astrachańskiego Uniwersytetu Państwowego opowiadali licznie zgromadzonej publiczności uczestniczącej w spotkaniu za pośrednictwem platformy ZOOM oraz transmisji na kanale YouTube o tegorocznych jubileuszach wybitnych pisarzy, których potencjał twórczy wzbogacił język rosyjski o nowe słownictwo, a także o dynamicznych zmianach, jakie zachodzą w języku rosyjskim w ostatnich latach i przestrzeni językowej Internetu.

Na zakończenie wydarzenia przedstawiciele Grecji, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Polski i Iranu podziękowali organizatorom za możliwość uczestniczenia w cyklu wykładów poruszających ciekawe, pouczające i przydatne uczniom i studentom aspekty językowe oraz wyrazili nadzieję na dalszą szeroką współpracę międzynarodową w zakresie wymiany doświadczeń na temat nauczania języka rosyjskiego jako obcego.