Jubileusz prof. dr. hab. Zbigniewa Pianowskiego

W dniu 25 maja 2022 roku obchodzono w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego jubileusz 70-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Zbigniewa Pianowskiego, połączony z wręczeniem księgi pamiątkowej „Studia z historii i archeologii architektury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Ta podniosła uroczystość, która odbyła się z dwuletnim opóźnieniem, spowodowanym pandemią Covid, zbiegła się w czasie z 72 rocznicą urodzin Jubilata. W trakcie obchodów zgromadziło się liczne grono gości, pracowników Instytutu Archeologii, badaczy, uczniów oraz przyjaciół prof. Z. Pianowskiego, chcących go uhonorować. Wśród najważniejszych wymienić należy: Jego Magnificencję Rektora, prof. dr hab. Sylwestra Czopka, Prorektora ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, prof. dr hab. Pawła Gratę, Dyrektor Instytutu Archeologii dr hab. Katarzynę Trybałę-Zawiślak, prof. UR, Prezesa Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego dr Dariusza Bobaka, recenzent księgi jubileuszowej prof. dr hab. inż. arch. Ewę Łużyniecką z Politechniki Wrocławskiej, przedstawicieli Zamku Królewskiego na Wawelu, dr Janusza Firleta i Pawła Kajfasza, pracowników Muzeum Historycznego w Sanoku, dr Piotra Kotowicza i Marię Zielińską oraz dr hab. Michała Proksę, prof. dr hab. Michała Parczewskiego, dr hab. Marcina Wołoszyna prof. UR, prof. dr hab. Piotra Gębicę, prof. dr hab. Andrzeja Pelisiaka i wielu innych.

Uroczystość rozpoczęła od powitania gości oraz Jubilata Dyrektor Instytutu Archeologii Katarzyna Trybała-Zawiślak, następnie głos zabrał prof. Michał Parczewski, który wygłosił laudację na część Solenizanta, przytaczając w uproszczonym skrócie, jego życiorys, działalność i dorobek naukowy. W dalszej kolejności przyszedł czas na przemówienie Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwestra Czopka oraz Prorektora ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, którzy podziękowali Zbigniewowi Pianowskiemu za dotychczasową współpracę oraz wszelkie działania poczynione na rzecz Instytutu Archeologii oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także wręczyli Medal Komisji Edukacji Narodowej. W następnej kolejności dopuszczono do głosu osoby zaproszone. Swoje wspomnienia związane z osobą Jubilata przedstawili prof. Ewa Łużyniecka, Prof. Michał Proksa, dr Janusz Firlet oraz Maria Zielińska. Przytoczyli oni kilka anegdot, dotyczących Prof. Pianowskiego z czasów jego badań na zamku krakowskim, w Sanoku i Przemyślu. Wreszcie głos zabrał sam Jubilat, który opowiedział o sobie, przedstawił swoje najważniejsze poczynania oraz dokonał krytycznej oceny pracy naukowej, podziękował również za wszelką okazaną pomoc. Ostatnim punktem oficjalnego programu była prezentacja księgi jubileuszowej „Studia z historii i archeologii architektury” przez redaktorów Paulinę Gorazd-Dziuban i dr Pawła Kocańdę a także uroczyste wręczenie specjalnie przygotowanego egzemplarza Jubilatowi. Po wszystkim uczestnicy wydarzenia udali się w kuluary osobiście podziękować i złożyć życzenia prof. Z. Pianowskiemu.

Prof. dr hab. Zbigniew Pianowski jest uznanym specjalistą w dziedzinie badań nad przedromańską i romańską architekturą w Polsce. Przez niemal 39 lat nieustannie prowadził i uczestniczył w badaniach archeologiczno-architektonicznych na Zamku Królewskim na Wawelu, w Krakowie, Przemyślu, Sanoku, Wiślicy i wielu innych. Dorobek naukowy Profesora obejmuje 149 pozycji naukowych, wśród których jest 6 monografii. Imponująca działalności naukowa Zbigniewa Pianowskiego jest powszechnie doceniana przez mediewistów w Polsce i za granicą.