Badania paleolitycznego stanowiska w Dzbańcach

Zapraszamy do odbycia z nami kolejnej podróży w czasie i przestrzeni. Tym razem przeniesiemy się na paleolityczne stanowisko w Dzbańcach położone na Płaskowyżu Głubczyckim, gdzie nasi studenci pod czujnym okiem dr hab. Marty Połtowicz-Bobak, prof. UR eksplorowali bardzo ciekawe epigraweckie inwentarze. Na szczególną uwagę zasługuje odkrycie czterech zębów zwierzęcych – znaleziska tego typu są bardzo rzadkie w tym rejonie, ze względu na występujące tu sedymenty znacznie utrudniające zachowanie szczątków organicznych. Pogoda nie zawsze rozpieszczała naszą dzielną ekipę, ale humory i dobry nastrój dopisywały. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Top Farms Głubczyce za życzliwość i pomoc w przeprowadzeniu badań. Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji i Pracowników Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Dzierżysławiu oraz Kierownictwa Wiejskiego Domu Kultury w Dzierżysławiu za serdeczne, jak co roku, przyjęcie. Sezon 2022 roku przyniósł wiele cennych odkryć i obserwacji, a także pozwolił na zarysowanie planów na przyszłość. Bo, że wrócimy do Dzbańców i na Płaskowyż Głubczycki – to pewne!