Stypendium Ministra dla wybitnych młodych naukowców

Wnioski o stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców mogą składać doktoranci wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Wniosek o przyznanie stypendium wypełnia się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania. Moduł składania wniosków o stypendium zostanie udostępniony w systemie ZSUN/OSF w dniu 1 grudnia 2023 r.

Aby edytować wniosek należy założyć konto w systemie OSF jako redaktor wniosku https://osf.opi.org.pl/app/ wpisując swoje dane osobowe.

Wypełniając wniosek o stypendium proszę pamiętać, że Wnioskodawcą o stypendium ministra jest wyłącznie osoba uprawniona, a więc w przypadku doktorantów jest to Rektor UR. Dlatego w części wniosku z danymi wnioskodawcy należy wpisać Uniwersytet Rzeszowski (dane jednostki w pliku do pobrania). Osobą podpisującą wniosek jest Rektor UR.

Ocenie merytorycznej podlegają wnioski, w których wykazano co najmniej 3 publikacje (monografie naukowe, rozdziały w monografii naukowej lub artykuły naukowe), w których kandydat jest autorem lub wiodącym współautorem.

Współautorstwem wiodącym jest w szczególności:

1. największy procentowy wkład autorski w monografię, rozdział w monografii lub artykuł;
  2. procentowy wkład autorski w monografię, rozdział w monografii lub artykuł równy procentowemu wkładowi każdego z pozostałych współautorów, w przypadku pełnienia kluczowej roli w powstaniu tych publikacji naukowych.

W związku z powyższym,  młodzi naukowcy, którzy nie posiadają w swoim dorobku co najmniej 3 publikacji (monografii naukowych, rozdziałów w monografii naukowej lub artykułów naukowych), w których są jedynymi autorami lub wiodącymi współautorami, nie mogą składać wniosków o stypendium. Podczas składania wniosków system OSF będzie weryfikował, czy wskazano 3 publikacje, w których kandydat jest autorem lub wiodącym współautorem.

Powyższy warunek posiadania co najmniej 3 publikacji z wkładem wiodącym nie dotyczy kandydata prowadzącego działalność naukową w zakresie twórczości artystycznej, który wskazał dziedzinę „sztuka” jako dziedzinę wiodącą.

We wniosku można przedstawić wyłącznie osiągnięcia uzyskane do dnia 30 listopada 2023 r. Przepisy nie wskazują daty, od której uwzględniane są osiągnięcia. Młody naukowiec może więc przedstawić swoje największe osiągnięcia z całego okresu aktywności naukowej.

Wydruk roboczy uzupełnionego wniosku z systemu OSF wraz z załącznikami należy złożyć osobiście do Sekretariatu Szkoły Doktorskiej w terminie do 20 grudnia 2023 r. do godz. 15.00.

Wydruk roboczy uzupełnionego wniosku powinien być podpisany przez doktoranta oraz Dyrektora Instytutu i promotora/ów.

Po pozytywnej weryfikacji i akceptacji wniosku pod kątem formalnym przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej należy wygenerować wniosek do podpisu i odesłać mailowo do sekretariatu Szkoły Doktorskiej szkoladoktorska@ur.edu.pl w celu uzyskania podpisu elektronicznego Rektora UR.

Podpisany wniosek należy wysłać w systemie OSF do Ministerstwa ostatecznie do dnia 31 grudnia 2023 r. Wniosek wysyła Redaktor wniosku. Wniosek musi mieć status ‘wysłany’.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków znajdują się pod poniższym linkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki: