Aktualności/News

Stypendium Ministra dla doktorantki Szkoły Doktorskiej UR!!!

Na zdjęciu: doktorantka Pani Magdalena Franczak wraz ze swoją promotorką Panią dr hab. Jadwigą Sawicką, prof. UR

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż doktorantka Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Rzeszowskim w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, Pani mgr Magdalena Franczak, otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W dniu 29 czerwca 2022 r. – spośród wniosków osób spełniających warunki otrzymania stypendium – Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 215 młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom.

Pani Magdalena Franczak realizuje rozprawę doktorską w formie pracy artystycznej „Miejsca bez ludzi” pod opieką naukową Pani dr hab. Jadwigi Sawickiej, prof. UR.

Magdalena Franczak –  artystka interdyscyplinarna. Tworzy rzeźby, rysunki, fotografie, pracuje z zastanymi miejscami w przestrzeni publicznej. Twórczyni Nomadycznej Pracowni oraz publikacji artystycznych.  Współkuratorka projektu: Manifesty dla Przyszłości. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 i 2020 roku.

Nominowana do tytułu Kulturystki Roku przez dziennikarzy Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia w 2018 roku. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą (m.in.  Muzeum Sztuki w Łodzi, Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra,  BWA Katowice, Galeria Biała w Lublinie, Labirynt w Lublinie, CSW w Toruniu, Art Cube Artists Studios Jerusalem, Atelierhaus Salzamt w Linzu i wielu innych). W swojej praktyce artystycznej stara się redefiniować zastany porządek nadając formom nowe znaczenia. Sklejając ze sobą kształty wyjęte z rzeczywistości tworzy opowieść o utopijnym świecie, w którym każdy głos może wybrzmieć z równą siłą nie zagłuszając drugiego. Jak pisze Karolina Sikorska: „Magdalena Franczak mówi o pracy i procesie twórczym jako o przyroście naturalnym. Za tą metaforą kryje się skrupulatnie budowana kolekcja znalezionych, pozyskanych, zyskujących materialność przedmiotów, które produkują  misterne struktury powiązań między sobą, skłaniając inicjatorkę i twórczynię kolekcji do ciągłego wysiłku opanowywania i klasyfikowania zbieranego materiału. Praca dla Franczak jest bezustannym procesem, mierzeniem się z ulotnością materii, konserwacją, odzyskiwaniem, umieszczaniem rzeczy w obszarze widzialnego”. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Strona artystki: http://magdafranczak.pl/