Aktualności/News

Projekt PROM Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej dla mgr Pawła Korbusa

Paweł Korbus, Post-opimistic contemplation, kadr z wideoperformance, CNK Zahrada, Bańska Bystrzyca, Słowacja 2021

Miło jest nam poinformować, iż Pan Paweł Korbus, doktorant I roku kształcenia w Szkole Doktorskiej UR w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, wziął udział w projekcie PROM Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej - projekt pozakonkursowy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W ramach wymiany odbył dwutygodniową wizytę studyjnąCentrum Niezależnej Kultury Zahrada w Bańskiej Bystrzycy w Słowacji (7-20.05.2021) -  www.zahradacnk.sk

Centrum Zahrada z Bańskiej Bystrzycy prowadzi szeroko rozumianą działalność kulturalną w zakresie sztuk wizualnych, prerformatywnych i społeczną. Jest jedną z czołowych niezależnych organizacji kulturalnych środkowej Słowacji. Realizuje projekty lokalne, regionalne i międzynarodowe, współpracuje z ośrodkami akademickimi i aktywistami. Posiada kontakty z organizacjami i artystami w całej Słowacji i zza granicy. CNK Zahrada to także centrum ruchu obywatelskiego regionu. Liderzy organizacji aktywnie włączają się w sprawy polityki miasta i samorządu.

Celem wyjazdu było zbieranie materiałów do pracy doktorskiej Pawła Korbusa, którego zainteresowania oscylują wokół wielokulturowej przestrzeni Podkarpacia. Interesują go wpływy, różnice i podobieństwa z regionami krajów sąsiadujących. Wizyta studyjna i spotkania z liderami CNK Zahrada umożliwiły zawarcie nowych kontaktów, otwierając kolejne pola badawcze i przestrzenie obserwacji.

W czasie pobytu w Bańskiej Bystrzycy Paweł Korbus wykonał i zaprezentował szkic pracy wideoperformance i instalacji performatywnej Post-opimistic contemplation. W wystąpieniu udział wzięli młodzi artyści związani z CNK Zahrada m.in. tancerz baletowy Tomáš Leci i śpiewak operowy Juraj Rafaj.