
- Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej UR na rok akademicki 2021/2022 prowadzona jest w następujących dyscyplinach naukowych:
- archeologia
- ekonomia i finanse
- filozofia
- historia
- językoznawstwo
- literaturoznawstwo
- nauki biologiczne
- nauki fizyczne
- nauki medyczne
- nauki o polityce i administracji
- nauki o zdrowiu
- nauki prawne
- nauki socjologiczne
- pedagogika
- rolnictwo i ogrodnictwo
- technologia żywności i żywienia
oraz dyscyplinach artystycznych:
- O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej UR może starać się osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny oraz w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, osoba niespełniająca wymagań określonych w art. 186 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będąca absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich oraz osoby o których mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub art. 327 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy.
- Cudzoziemcy mogą podejmować kształcenie w Szkole Doktorskiej UR na podstawie:
- umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
- umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
- decyzji ministra;
- decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów;
- decyzji dyrektora NCN o przyznaniu środków finansowych na realizację badań podstawowych w formie projektu badawczego, stażu lub stypendium, zakwalifikowanych do finansowania w drodze konkursu;
- decyzji administracyjnej Rektora.
- Postępowanie rekrutacyjne do Szkoły Doktorskiej UR jest bezpłatne i składa się z następujących etapów:
- elektronicznej rejestracji kandydatów za pośrednictwem uczelnianego systemu rekrutacyjnego;
- złożenia przez kandydatów dokumentów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym;
- weryfikacji dokumentów złożonych przez kandydatów;
- postępowania kwalifikacyjnego, w tym rozmowy kwalifikacyjnej;
- wpisu na listę doktorantów lub wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia do Szkoły Doktorskiej.
- Szczegółowy harmonogram poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego dostępny jest w zakładce Harmonogram rekrutacji 2021/2022.
- Osoba ubiegająca się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej UR zobowiązana jest do dokonania kompletnej rejestracji w uczelnianym systemie rekrutacyjnym w terminie rekrutacji ogłoszonym na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej UR. Nieuzupełnienie wszystkich wymaganych danych powoduje niedopuszczenie osoby ubiegającej się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej UR do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
- Osoba ubiegająca się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej UR po dokonaniu kompletnej rejestracji w uczelnianym systemie rekrutacyjnym zobowiązana jest złożyć podanie o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej UR (wydrukowane z systemu rekrutacyjnego) wraz z wymaganymi dokumentami oraz dodatkowe dokumenty i materiały potwierdzające osiągnięcia naukowe i artystyczne kandydata (jeśli kandydat takie dokumenty posiada) w Sekretariacie Szkoły Doktorskiej UR w terminie rekrutacji ogłoszonym na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej UR. Podanie złożone po terminie pozostaje bez rozpoznania.
- Do Szkoły Doktorskiej UR przyjmowani są kandydaci, którzy w toku postępowania kwalifikacyjnego uzyskali najwyższą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania formalne, do wyczerpania limitu przyjęć.
- Kształcenie w Szkole Doktorskiej UR jest bezpłatne.
- Jednocześnie można być doktorantem tylko w jednej szkole doktorskiej.
- Doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta:
- w celu realizacji projektu badawczego, o którym mowa w art. 119 ust. 2 pkt 2 i 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40% wysokości miesięcznego stypendium, o której mowa w art. 209 ust. 4 pkt 2 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- któremu nie przysługuje stypendium doktoranckie.
- Z zastrzeżeniem szczegółowych warunków rekrutacji dla poszczególnych dyscyplin, kandydaci muszą spełniać następujące warunki i będą oceniani według następujących kryteriów:
- dyplom magistra, magistra inżyniera albo równorzędny z oceną co najmniej ,,dobry’’ (4,0);
- średnia ocen z przebiegu toku studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich co najmniej 4,00 - każdy kandydat otrzymuje:
a) 4,00 - 4,24 - 1 punkt;
b) 4,25 - 4,49 - 3 punkty;
c) 4,50 - 4,74 - 6 punktów;
d) 4,75 - 5,00 - 10 punktów.
- zaliczona rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem dotycząca wiedzy w zakresie dyscypliny naukowej lub dyscypliny artystycznej, według punktacji: 0 - 50 pkt.; warunkiem pozytywnego zaliczenia rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie przynajmniej 15 pkt.
- Z zastrzeżeniem szczegółowych warunków rekrutacji dla poszczególnych dyscyplin, komisja rekrutacyjna uwzględnia ponadto (w punktach):
- udokumentowane osiągnięcia naukowe i artystyczne kandydata w dyscyplinie naukowej lub artystycznej, w ramach której prowadzona jest rekrutacja za okres ostatnich 4 lat. Za osiągnięcia naukowe i artystyczne kandydat może uzyskać maksymalnie 30pkt. Szczegółowy wykaz osiągnięć naukowych i artystycznych kandydata, które są uwzględniane, oraz sposób ich punktowania i dokumentowania stanowi załącznik nr 2 do uchwały rekrutacyjnej;
- znajomość nowożytnego języka obcego potwierdzoną certyfikatem:
a) na poziomie B2 - 2pkt.;
b) na poziomie C1 i powyżej - 5pkt.
Za znajomość języków obcych kandydat może uzyskać maksymalnie 5pkt. Szczegółowy wykaz respektowanych certyfikatów stanowi załącznik nr 3 do uchwały rekrutacyjnej.
- Kandydatom niespełniającym wymagań określonych w art. 186 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będących absolwentami studiów pierwszego stopnia przelicza się punktację, o której mowa w ust. 12 tej informacji na podstawie średniej z przebiegu toku studiów pierwszego stopnia. Ocena z dyplomu, o której mowa w ust. 12 tej informacji jest oceną z dyplomu ukończenia studiów I stopnia.
- Kandydatom niespełniającym wymagań określonych w art. 186 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będących studentami, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich przelicza się punktację, o której mowa w ust. 12 tej informacji na podstawie średniej ocen z przebiegu dotychczasowego toku studiów.
- Całość postępowania rekrutacyjnego określa Uchwała nr 42/12/2020 Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 17 grudnia 2020r. w sprawie zasad i trybu przyjmowania na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Rzeszowskim na rok akademicki 2021/2022