Wydział Socjologiczno-Historyczny

Dziekanat Wydziału Socjologiczno-Historycznego

Historia Wydziału

Wydział Socjologiczno-Historyczny powstał na podstawie uchwały Senatu WSP z dnia 23.06.1994 r. w wyniku podziału Wydziału Społeczno-Pedagogicznego na Wydział Socjologiczno-Historyczny i Wydział Pedagogiczny. Od 1.09.1994 r. w jego skład  wchodził Instytut Historii i Instytut Filozofii i Socjologii. Ten drugi w roku 1996 został podzielony na Instytut Filozofii i Instytut Socjologii. Kształcenie studentów odbywało się wówczas na kierunkach: historia, socjologia i filozofia.

Kolejną jednostką podstawową, która powstała na Wydziale była Katedra Politologii. Po raz pierwszy w 2001 roku przeprowadzona została rekrutacja na nowy kierunek, politologię, studia I stopnia. Następnie na podstawie zarządzenia Rektora WSP nr 14/99 z dnia 9.07.1999 r. rozpoczął działalność  Instytut Archeologii. Od roku 2001 archeologia posiada prawo kształcenia na studiach magisterskich. Dnia 4.07.2005 r. Instytut Filozofii wyłączono z Wydziału Socjologiczno-Historycznego i przekształcono w Międzywydziałowy Instytut Filozofii. Jako jednostka podstawowa powrócił on w skład Wydziału  po ośmiu latach, na mocy uchwały nr 101/03/2013 Senatu UR z dnia 21.03.2013 r.

Aktualnie w skład Wydziału wchodzą:

– Instytut Archeologii

– Instytut Filozofii

– Instytut Historii

– Instytut Socjologii

– Katedra Politologii.

Obecnie Wydział Socjologiczno-Historyczny prowadzi studia I, II i III stopnia zarówno w systemie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.

Wydział Socjologiczno-Historyczny od roku akademickiego 2008/2009 przeprowadził nabór na studia I stopnia stacjonarne, na kierunku kulturoznawstwo i od roku 2011/2012 na studia I stopnia, na kierunku praca socjalna. Ponadto realizowane jest kształcenie na klasycznych kierunkach: archeologia, historia, socjologia. Przypuszczalnie od roku 2014/2015 dokonana będzie  pierwsza w Instytucie Historii rekrutacja na nowy kierunek studiów I stopnia - turystykę historyczną i kulturową.

W roku akademickim 1999/2000 utworzono 4-letnie studia III stopnia stacjonarne na kierunku historia. Z kolei na kierunku archeologia po raz pierwszy rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne miała miejsce we wrześniu 2006 r. Od roku akademickiego 2007/2008 prowadzono  nabór na kolejny kierunek (studiów III stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych) jakim jest socjologia.

W chwili obecnej Wydział Socjologiczno-Historyczny posiada następujące uprawnienia do nadawania stopni naukowych:

- dr habilitowanego na kierunku archeologia od 2010 r.,

- dr habilitowanego na kierunku historia od 1999 r.,

- doktora na kierunku archeologia od 2005 r.,

- doktora na kierunku historia od 1995 r.; od 1993 r. w/w uprawnienia posiadał Wydział Społeczno-Pedagogiczny WSP,

- doktora na kierunku socjologia od 1997 r.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8.08.2011 r. w sprawie obszarów  wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych  i artystycznych i zaliczeniem socjologii do obszaru nauk społecznych

zgłoszono ponownie wniosek do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów o przyznanie uprawnienia do nadawania stopnia doktora z zakresu socjologii.

Zofia Wieczorek