Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
zaprasza na konferencję pt.

„Mobilność w Galicji 1772-1914”

organizowaną przez Zakład Historii XIX wieku, Zakład Archiwistyki i NPH
oraz Międzynarodowy Zespół Badawczy „Galicja 1772-1918“

w dniach 15-16 października 2019 r. w Iwoniczu Zdroju

Pod koniec XIX i na początku XX wieku – jak zauważa badaczka historii turystyki miejskiej Jill R. Steward – życie społeczeństw Europy Środkowej zostało dotknięte „nową kulturą ruchu”. Zjawisko to sprawiło, że ich najbliższe światy skurczyły się poszerzając równocześnie swoje mentalne horyzonty. Wielu postrzegało to jako jedną z bardziej pozytywnych cech nowoczesności, z drugiej jednak strony gorączkowa atmosfera wywołana przyspieszeniem podróży i komunikacji mogła być uznana za powód do obaw.

Powyższe spostrzeżenie posłużyło za inspirację i punkt wyjścia, do prześledzenia problematyki mobilności w Galicji, jako przestrzeni o znacznym zróżnicowaniu procesów modernizacyjnych. Wszak w opinii wielu kraina ta położona „daleko od Wiednia”, wydawać by się mogła swoistym rezerwatem, w którym owa „gorączkowa atmosfera” przemieszczania się kojarzona bywa zwykle z emigracją zarobkową. Na ile jednak mobilność w Galicji miała też inne oblicza – to problem, który obok różnych form podróżowania i emigracji stanowić będzie cel organizowanej w dniach 15-16 października konferencji.

Spośród ogromnej palety tematów możliwych do objęcia jej ramami chcielibyśmy zwrócić uwagę na formy mobilności oraz jej skutki, a w szczególności: emigrację (polityczna i zarobkowa), migracje wewnętrzne, turystyka i podróże (w tym: pielgrzymki, podróże do uzdrowisk, podróże służbowe itp.), przemieszczenia urzędników związane z obejmowaniem stanowisk, rozwój infrastruktury (baza noclegowa, gastronomia, informacja turystyczna),
środki podróżowania (np. kolej, rower, automobil), obieg informacji (np. reklama, przewodniki, foldery itp.), czy wreszcie - zmiany dynamiki życia spowodowane podróżowaniem.

Zgłoszenia prosimy kierować w terminie do 30.06.2019 na adres:

mobilna.galicja@wp.pl

lub:
Instytut Historii
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Al. Rejtana 16c
35-959 RZESZÓW
dopisek: Mobilność w Galicji

Formularz zgłoszeniowy oraz dane związane z opłatą konferencyjną:
Pliki do pobrania:
Formularz.docx (9,23 KB)