Międzynarodowe wydarzenie naukowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego16.10.2018 08:18

W dniach 11 - 12 października 2018 r. odbyła się w Jasionce koło Rzeszowa Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Konstytucyjne prawo własności – naruszenia i środki ochrony”. Została ona zorganizowana przez Katedrę Instytucji Prawnych i Praw Człowieka oraz dr Beatę Stępień – Załucką. Funkcję Kierownika Naukowego Konferencji sprawowała Pani Prof. zw. dr hab. Halina Zięba – Załucka.

Celem konferencji było przede wszystkim wielowymiarowe przedstawienie poglądów przedstawicieli nauki prawa z Polski, Europy i świata na kwestie fundamentalnych z punktu widzenia ustawy zasadniczej zagadnień związanych z prawem własności.

Zrealizowany został również zamiar organizatorów konferencji dotyczący wymiany poglądów przez teoretyków oraz praktyków prawa.

Niewątpliwie jednym z największych sukcesów konferencji był udział w niej przedstawicieli nauki prawa z wielu krajów Europy oraz świata, co zapewniło wydarzeniu prawdziwie międzynarodowy oraz interdyscyplinarny charakter.

W skład Komitetu Naukowego Konferencji weszło kilkunastu znakomitych przedstawicieli nauk prawnych. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Minister Spraw Zagranicznych RP, Minister Sprawiedliwości, Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Ponadto patronami honorowymi konferencji były również międzynarodowe towarzystwa naukowe, w tym Iberojur Instituto Iberoamericano de Estudos Juridicos oraz Meditterranea International Centre for Human Rights Research. Dodatkowo medialny patronat nad wydarzeniem objęła TVP3 Rzeszów.

Jako niewątpliwy sukces konferencji należy odnotować fakt, iż wzięli w niej udział przedstawiciele z dziesięciu państw, tj.: Brazylii, Meksyku, Wenezueli, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Ukrainy, Rumunii oraz Polski.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Kierownika Naukowego Konferencji Pani prof. zw. dr hab. Haliny Zięby – Załuckiej. W dalszej kolejności głos zabrali: prof. dr hab. Marek Koziorowski – Prorektor UR ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz dr Paweł Majka – Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. Studiów Niestacjonarnych. Również ze wstępnym słowem powitania wystąpili: mgr Eliza Suchożebrska – przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. Fabio da Silva Veiga – Prezydent Iberojur Instituto Iberoamericano de Estudos Juridicos oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki -  Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego.

Poszczególnym sesjom plenarnym oraz panelom dyskusyjnym przewodniczyli: prof. nadzw. dr hab. Mariusz Załucki, prof. Laura Miraut Martin, prof. Antonio Tirso Ester Sanchez, prof. nadzw. dr hab. Ewa Tuora – Schwierskott, prof. nadzw. dr Bohdan Zdziennicki – sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, prof. nadzw. dr hab. Jerzy Paśnik, dr hab. Maciej Rzewuski oraz prof. zw. dr hab. Marek Zubik – sędzia Trybunału Konstytucyjnego i zarazem Przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Trzeba stwierdzić, iż duże zainteresowanie tematyką konferencji sprawiło, iż w jej trakcie wygłoszono blisko siedemdziesiąt referatów w sześciu językach. Uczestnicy konferencji podczas dyskusji plenarnych oraz podczas poszczególnych paneli mieli możliwość wymiany poglądów oraz porównania rozwiązań prawnych w zakresie prawa własności obowiązujących w różnych państwach. Wydarzenie zostało docenione przez uczestników, a w szczególności gości z zagranicy. Konkluzją konferencji oprócz interesujących wniosków, była również potrzeba dalszego kontynuowania badań przy uwzględnieniu udziału naukowców z możliwie dużej liczby państw. Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, iż niewątpliwymi walorami naukowymi konferencji była jej interdyscyplinarność oraz międzynarodowy charakter.