Przedstawienie teatralne17.01.2013 08:22

Uniwersyteckie spotkania dziecka ze sztuką

Pierwsze inauguracyjne spotkanie odbyło się w dniu 19 grudnia 2012 roku w Publicznym Przedszkolu Nr 29 w Rzeszowie w ramach współpracy Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej.

Tematem pierwszego spotkania było:

Bożonarodzeniowe ozdoby i tradycje świąteczne

Studentki II roku Edukacji Przedszkolnej z Wychowaniem Przedszkolnym wraz ze swoim opiekunem naukowym Panią  dr Anną Bajorek (Katedra Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej IP) przygotowały dwa przedstawienia teatralne. Koordynatorem z ramienia przedszkola była Pani mgr Małgorzata Kiełb.

Studentki przyniosły dla dzieci własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Spotkanie to odbywało się w dwóch grupach wiekowych oraz w grupie dzieci niepełnosprawnych. W każdej grupie zaprezentowano inscenizację tematyczną. Pierwsza grupa przedstawiła „Choinkę dla zwierząt”, która ciekawie połączyła obraz przygotowania świąt z zagadnieniem konieczności dokarmiania zwierząt zimą. Przedstawienie wzbogacone było o problematykę ekologii (szacunek dla zwierząt, zasady zachowania się w lesie) i tolerancji. Przedstawienie w drugiej grupie  miało charakter tradycyjnych Jasełek. Dzieci zachwyciły kostiumy i scenografia. Chętnie też włączyły się w treść przedstawienia, śpiewały piosenki i kolędy niosąc „w darze” wigilijne serduszko Jezuskowi.

Po przedstawieniu rozpoczęły się zabawy muzyczno - ruchowe, w których dzieci czynnie uczestniczyły. Sprawiło im to wiele radości. Wielkie zainteresowanie wzbudziły u nich instrumenty muzyczne (gitara, saksofon, skrzypce, klarnet), na których grały studentki. Następnie wszyscy w twórczej atmosferze wykonali piękny, papierowy, wielobarwny łańcuch choinkowy. Studenci to twórcze spotkanie zakończyli słodkim poczęstunkiem. Dzieci zaśpiewały piosenkę dziękując za miłe spotkanie.