Najnowsza książka Pana Prof. Remigiusza Kijaka pt. Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną14.06.2019 07:52

Właśnie ukazała się najnowsza książka Pana Prof. Remigiusza Kijaka pt. Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną. Wydaw. PWN, Warszawa 2019, ss.270.

Sam Autor, Prof. Remigiusz Kijak we Wstępie napisał:

„Podstawowym celem badawczym realizowanego projektu jest poznanie za pomocą metod biograficznych, wpisanych w kontekst badań jakościowych, fenomenu rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną (głównie stopnia umiarkowanego), żyjących poza instytucjami, w tzw. środowisku otwartym (rodzicielstwo środowiskowe). Moje poprzednie badania, oparte również na metodach jakościowych, ukazały że osoby z głębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej podejmują role rodzicielskie, a ich realizacja przebiega w bardzo zróżnicowany sposób. Prezentowany projekt jest próbą zrozumienia, czym może być lub czym jest rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną i w jakim kierunku powinien zmierzać proces wspierania osób z niepełnosprawnością realizujących role rodzicielskie”.

Na stronie wydawnictwa PWN zaprezentowano opis książki:

„Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną to książka unikatowa, pionierska z uwagi na podjętą problematykę i metodologię badań. Praca Autora znanego z poruszania niewygodnych, trudnych tematów, który i tym razem w sposób obiektywny, ale i przejmujący, wrażliwy i osobisty porusza niezmiernie ważną i delikatną kwestię, jaką jest rodzicielstwo osób niepełnosprawnych intelektualnie. Narratorami książki są osoby z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Autor dokonał wnikliwego przeglądu dostępnej literatury oraz przeprowadził serię wywiadów narracyjno-biograficznych, by ustalić, jak wygląda doświadczenie rodzicielskiej codzienności przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wypowiedzi badanych osób dotyczą wszystkich etapów kształtowania się roli rodzica: od podjęcia decyzji o rodzicielstwie, przebiegu ciąży i porodu oraz opieki nad dzieckiem. Przyjęta w pracy metodologia jakościowa umożliwia wgląd w indywidualny sposób pojmowania i przeżywania rodzicielstwa przez badanych.

Książka powstała z myślą o:

• rodzicach dzieci niepełnosprawnych, którzy stoją przed dylematem na ile ich niepełnosprawne intelektualnie dziecko ma być samodzielne i w jakim zakresie może realizować społeczne role (zawodowe, partnerskie czy rodzicielskie),
  • pracownikach pomocy społecznej, nauczycielach
  • pedagogach specjalnych, lekarzach
  • studentach kierunków społecznych, na których realizowane są zajęcia z zakresu Disability Studies”.

Autorowi należy się wielkie uznanie za odważne podjęcie tematu, a do tego zrealizowanie go z taktem i wyczuciem, niebudzącym ideologicznych demonów. Zamiast tego mamy wyważoną postawę naukowca, który gromadzi i analizuje dostępne fakty, badania, analizy. Okazuje też wyraźną sympatię osobom, którym zdecydował się poświęcić swoje dzieło, nie będąc przy tym stronniczym i powstrzymując się od demagogii i ewokacji.

Z recenzji dr hab. Doroty Podgórskiej-Jachnik, prof. UKW

Gratuluję Autorowi i zachęcam Państwa do zapoznania się z bardzo trudną tematyką, tym bardziej, że: „Obecnie mamy do czynienia z sytuacją wykluczenia osób niepełnosprawnych intelektualnie z większości ról przypisanych okresowi dorosłości, takich jak praca, dalsza edukacja, życie rodzinne i osobiste, seksualność” Wprowadzenie i metoda biograficzna, s.11.

Tekst: Prof. Marta Wrońska

Zdjęcie okładki: ze strony PWN