W dniach 23-24 maja br. odbyła się zorganizowana przez Zakład Psychologii Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kobiety i mężczyźni. Różnice, podobieństwa"31.05.2019 13:23

W dniach 23-24 maja br. odbyła się zorganizowana przez Zakład Psychologii Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Kobiety i mężczyźni. Różnice, podobieństwa. Była to już druga impreza naukowa poświęcona tej tematyce, w zamyśle stanowiąca kontynuację rozważań i dyskusji podjętych w UR w 2016 roku.

Należy nadmienić, iż organizacja konferencji zbiegła się w czasie z jubileuszem 50-lecia istnienia Zakładu Psychologii.

W roli gospodarzy wystąpili: dr hab. Andrzej Łukasik, prof. UR, aktualny kierownik Zakładu Psychologii oraz dr hab. Marta Uberman, prof. UR, prodziekan Wydziału Pedagogicznego. Wykład inauguracyjny, wprowadzający w problematykę konferencji, wygłosił dr hab. Mieczysław Radochoński, emerytowany profesor UR, wieloletni kierownik Zakładu Psychologii. W swoim wystąpieniu zarysował historię i profil działania Zakładu, podkreślił wkład osób pracujących w nim w aktywność naukową i dydaktyczną UR oraz odniósł się do podjętej tematyki, sygnalizując najważniejsze ustalenia naukowe psychologii, dotyczące różnic i podobieństw między kobietami i mężczyznami.

Wystąpienia w sesji plenarnej wygłosili także: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Zielonogórski), prof. dr hab. Anna Kwiatkowska (z mgr. Adamem Grudniem) (PAN w Warszawie), dr hab. Jan Bielecki, prof. UKSW, dr hab. Waldemar Klinkosz, prof. UKSW (z dr Justyną Iskrą, KUL Jana Pawła II) oraz dr hab. Remigiusz Kijak, prof. UW i UR. Referaty dotyczyły różnic międzypłciowych w zakresie zachowań seksualnych, aktywności politycznej, relacji przyjacielskiej, doświadczeń w zakresie roli rodzica oraz wybranych aspektów klinicznych.

Pierwszego dnia konferencji odbyły się także obrady w sekcji I, zatytułowanej Ewolucyjne, neurobiologiczne i społeczne aspekty zachowań związanych z płcią. Dzień zakończyła uroczysta kolacja, co dało możliwość rozmów kuluarowych i integracji środowiska.

W drugim dniu konferencji odbyła się sesja plakatowa oraz obrady w następujących sekcjach: Zdrowie psychiczne kobiet i mężczyzn (ze szczególnym uwzględnieniem higieny psychicznej); Kobiety i mężczyźni w sferze publicznej – aktywność zawodowa, relacje w miejscu pracy; Płeć w perspektywie kulturowej – społeczne wyznaczniki płci, stereotypy płci i ideologie ról płciowych.

W podejmowanych wystąpieniach pojawiały się zagadnienia zarówno z zakresu tzw. badań podstawowych, jak również dyscyplin aplikacyjnych, takich, jak m.in.: psychologia rodziny, psychologia pracy, psychologia kliniczna, co stwarzało możliwość wymiany myśli i – nierzadko – intensywnej dyskusji.

Tekst: dr Tomasz Gosztyła

Zdjęcia: mgr Michał Święcicki, materiały własne Zakładu Psychologii