Zespół Pedagogiki Medialnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN27.01.2019 18:45

W piątek, 25 stycznia 2019 r., w Sali Senatu Akademii Pedagogii Specjalniej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie odbyło się posiedzenie inauguracyjne Zespołu Pedagogiki Medialnej  Komitetu Nauk Pedagogicznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Zespołem kieruje  prof. APS dr hab. Maciej Tanaś, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych, oraz kierownik Zakładu Edukacji Medialnej APS w Warszawie.

Wśród członków Zespołu są eksperci z Wydziału Pedagogicznego UR: Prof. Ryszard Pęczkowski, Prof. Janusz Miąso, Prof. Marta Wrońska, Prof. Wojciech Walat oraz dr Jakub Czopek i mgr Piotr Karaś.

Celem spotkania było podjęcie decyzji programowych i organizacyjnych dotyczących następujących zagadnień:

1. Przedstawienie stanu pedagogiki medialnej w Polsce – mapy pól badań dotyczących zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, podejmowanych w ośrodkach akademickich w Polsce.
  2. Przedstawienie propozycji koniecznych działań wspierających rozwój naukowy młodych uczonych w zakresie  pedagogiki medialnej.
  3. Przygotowanie rekomendacji dla Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących realizacji edukacji medialnej w szkołach.
  4. Przygotowanie rekomendacji dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących potrzeby uzupełniającego kształcenia nauczycieli w zakresie pedagogiki medialnej.

Głównym punktem posiedzenia była dyskusja panelowa z udziałem ekspertów zajmujących się  pedagogika medialną. Ważnym zadaniem Zespołu będzie przygotowanie ekspertyzy dotyczącej stanu pedagogiki medialnej w Polsce w świetle istniejących cyberzagrożeń, jak i włączenie do edukacji szkolnej i uniwersyteckiej nowych mediów i komunikatorów społecznych.

Na spotkaniu było obecny przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, pan Prof. dr hab. Bogusław Śliwerski. Pan Profesor umieścił na swoim blogu szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania: Zespół Pedagogiki Medialnej o poważnych problemach edukacji w dwóch światach. Swoją obecnością zaszczycił także pan Prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski – Rektor Akademii Pedagogii Specjalnej, który skonstatował, iż „możemy zacząć nowy etap rozwoju tej subdyscypliny nauk pedagogicznych, w obrębie której powstają prace doktorskie i habilitacyjne”.

Tekst: Prof. Marta Wrońska

Zdjęcia: Galeria APS