Wykład prof. Alicji Ungeheuer-Gołąb21.01.2019 08:00

Tematem cyklicznych spotkań z nauczycielami rzeszowskich przedszkoli i szkół stała się tym razem literatura dla dzieci i młodzieży, a to za sprawą prof. Alicji Ungeheuer-Gołąb, która 9 stycznia br. w SP nr 25 w Rzeszowie wygłosiła wykład na temat Współczesna literatura i książka dla dzieci – tendencje rozwojowe.

Celem spotkania było zaprezentowanie głównych tendencji, które pojawiły się w rozwoju literatury dla dzieci i młodzieży w II połowie XX wieku i na początku XXI wieku. Prelegentka poruszyła zagadnienie nowych zjawisk literackich w literaturze dla młodych. Zaprezentowała gatunki, tematy, motywy literackie, bohaterów. Słuchaczy zapoznano z wieloma tytułami współczesnej literatury dla młodych odbiorców w Polsce i zagranicą. Ponadto zwrócono uwagę na zjawiska rozwojowe związane z książką dla dzieci.  Krytycznym namysłem objęto  nowy kanon szkolny dla uczniów klas I-III.Wraz z przedstawieniem najistotniejszych nurtów w rozwoju najnowszej literatury dla dzieci i młodzieży Autorka zapoznała słuchaczy z  nowym pokoleniem pisarzy, w tym poetów, dla młodych odbiorców.

Tekst i zdjęcia: Alicja Kubik