Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Bariery, czy zmiana? Proces inkluzji w perspektywie edukacyjnej i społecznej12.01.2019 21:13

6

W dniu 6 grudnia 2018 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Bariery, czy zmiana? Proces inkluzji w perspektywie edukacyjnej i społecznej zorganizowana przez Koło Naukowe Pedagogów i Pedagogów Specjalnych przy Zakładzie Pedagogiki Specjalnej, Wydział Pedagogiczny UR. Konferencja została objęta honorowym patronatem Zespołu Pedagogiki Specjalnej KNP PAN. Konferencja została przygotowana w ramach realizowanego przez studentów Studenckiego Koła Naukowego Projektu Naukowego Prorektora ds. Nauki. W Konferencji wzięło udział 150 uczestników, uczonych oraz studentów, doktorantów z wieku ośrodków naukowych w Polsce. Wygłoszono 59 referatów prezentujących najnowsze badania, ale i teoretyczne ujęcia problemu. W debacie naukowej studenci gościli wybitnych uczonych, oraz osoby zajmujące się profesjonalnie podejmowaną problematyką. Tematyka konferencji obejmowała m. in. takie zagadnienia jak: kultura szkoły włączającej, edukacja inkluzyjna, resocjalizacja skazanych ku inkluzji przeciw społecznemu wykluczeniu, współpraca instytucjonalna i międzyresortowa na poziomie centralnym i lokalnym na rzecz inkluzji i włączaniu, , kapitał osób z niepełnosprawnością, doświadczanie niepełnosprawności w rodzinie, ekskluzja vs inkluzja społeczna, od segregacji do inkluzji – partnerstwo i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną, idea edukacji włączającej - a rozwój organizacyjny szkoły, modyfikacja przestrzeni społecznej ku inkluzji i włączaniu, progres zmian w działaniach inkluzyjnych, w edukacji włączającej, bariery i zmiany w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnością i ich rodziny, od szkoły masowej do szkoły włączającej, efektywne zagospodarowanie przestrzeni włączających szansą na autentyczną normalizację osób z niepełnosprawnością, modyfikacja przestrzeni społecznej i edukacyjnej ku inkluzji i włączaniu.

Głównym celem naszej Konferencji było pokazanie procesu inkluzji nw płaszczyźnie edukacyjnej oraz społecznej. Chcieliśmy również udowodnić, że warto pokonywać bariery, aby usprawniać funkcjonowanie w życiu społecznym i środowisku szkolnym. Naszym celem było również pokazanie zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat w kwestii włączania osób wykluczanych, lub niedostosowanych do ponownego funkcjonowania w społeczeństwie.

Nad naszą konferencją patronat honorowy sprawowali:

• J. M. Rektor UR, Prof. dr hab. Sylwester Czopek
  • Prorektor ds. Nauki, Prof. dr hab. Marek Koziorowski
  • Dziekan Wydziału Pedagogicznego Prof. UR dr hab. Ryszard Pęczkowski
  • Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych i Studenckich ks. Prof. UR dr hab. Janusz Miąso
  • Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych Prof. UR dr hab. Marta Uberman
  • Prodziekan ds. Jakości Kształcenia dr Aleksandra Mach
  • Dyrektor Instytutu Pedagogiki, Prof. UR dr hab. Marta Wrońska

Władze Rzeszowa:

• Wojewoda podkarpacki: Pani Ewa Leniart
  •  Marszałek Województwa Podkarpackiego: Pan Władysław Ortyl

W komitecie naukowym oraz w komitecie metodologiczno- organizacyjnym znaleźli się:

• Prof. UR dr hab. Krystyna Barłóg
  • Prof. dr hab. Roman Pelczar
  • Prof. UR Remigiusz Kijak
  • Prof. UR dr hab. Piotr T. Nowakowski
  • Dr Małgorzata Zaborniak –Sobczak
  • Dr Izabela Marczykowska
  • Dr Aneta Lew – Koralewicz
  • Dr Maria Kocór
  • Dr Wiesława Walc
  • Dr Hubert Sommer

Mieliśmy zaszczyt gościć wielkie osobistości świata nauki, które wygłosiły swoje referaty podczas debaty naukowej:

• Prof. nazw. dr hab. Anna Zamkowska (UTH Radom),
  • Prof. dr hab. Grzegorz Szumski( Uniwersytet Warszawski),
  • Generał Jacek Kitliński (Dyrektor Generalny Służby Więziennej),
  • Wicedyrektor ORE Marzanna Habib (ORE Warszawa),
  • Prof. nadzw. dr hab. Piotr.T. Nowakowski (UR Rzeszów),
  • Prof.nadzw. dr hab. Beata Szluz (UR Rzeszów),
  • Prof. nazw. dr hab. Remigiusz Kijak (UR Rzeszów),
  • Dr Karol Bidziński (UJK Kielce),
  • Dr Ewa Nalęcz-Kłos (AP Kraków).

W Konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Oprócz obrad plenarnych odbyły się również cztery sekcje, w których zostało zaprezentowanych wiele referatów. W sekcjach brali udział studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktoranci Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz przedstawiciele innych uczelni oraz instytucji takich jak :

• Uniwersytet Warszawski.
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  • KUL Lublin.
  • UMCS Lublin.
  • UPJPII Kraków.
  • Uniwersytet Szczeciński.
  • PWSTE Jarosław.
  • Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej Warszawa.
  • Uniwersytet Łódzki.
  • Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki.
  •  Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
  • UJ Kraków.
  • SOSW, Ropczyce.