Dziekan Wydziału Pedagogicznego w „Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”15.12.2018 06:37

Nakładem BRITISH PUBLISHING HOUSE Ltd. ukazało się niedawno czwarte wydanie leksykonu „Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”. Nasz Wydział  jest obecny w encyklopedii poprzez biografię Pana Dziekana, Prof. UR dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego (s.1049-1050).

Pierwsza encyklopedia osobistości powstała w 1849 roku w Wielkiej Brytanii i poświęcona była brytyjskiej rodzinie królewskiej, arystokracji, politykom, rycerzom i oficerom.

W przedmowie do encyklopedii czytamy:  „W wydanym przez BPH- BRITISH PUBLISHING HOUSE kompendium biograficznym pod nazwą Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej znajdziecie Państwo sylwetki osób, które z uwagi na swoje dotychczasowe dokonania są postrzegane jako wybitne Osobistości”.

„Celem serii Britishpedia jest stworzenie renomowanego leksykonu o ludziach sukcesu, nowoczesnego serwisu społecznościowego, który będzie odpowiadał dzisiejszemu duchowi czasu”. „(…) jest pokazanie społeczeństwu – szczególnie młodzieży, że działania człowieka są warte wysiłku, a ich efekty zostaną odpowiednio uhonorowane. Tym samym leksykon służy zarówno kształtowaniu młodego pokolenia, jak również wspiera i promuje osiągnięcia naszego społeczeństwa”.

W Encyklopedii możemy przeczytać także biografie takich znanych osób, jak: prof. dra hab. Macieja Tanasia, Dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych  APS w Warszawie (s.1369-1370);  prof. dra hab. Janusa Kirenko, Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie (s.567); prof. dra hab. Bogusława Śliwerskiego, przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych  PAN (s.1356-1357).

Tekst i zdjęcie: Marta Wrońska