Wizyta Świętego Mikołaja na Wydziale Pedagogicznym UR12.12.2018 14:27

W dniu 6 grudnia 2018 roku Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego został zaszczycony przez bardzo znamienitych, ale też i nietuzinkowych gości. W ramach współpracy (i na mocy trzyletniego porozumienia) z Niepublicznym Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym CARITAS w Wysokiej oraz na specjalne zaproszenie Władz Wydziału w osobie Pana Dziekana prof. UR dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego, a także studentek i studentów: Pedagogiki i Nauk o rodzinie przybyli do nas wychowankowie tego ośrodka wraz z kadrą kierowniczą reprezentowaną przez Panią Kierownik tej instytucji: mgr Janinę Surmacz. Małym podopiecznym towarzyszyli ich opiekunowie. Zważywszy, że zaproszeni wychowankowie ośrodka to dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną (między innymi z Zespołem Downa czy porażeniem mózgowym), było to przedsięwzięcie z jakim na naszym uniwersytecie nieczęsto mamy do czynienia. Sama data również została wybrana nieprzypadkowo, a to dlatego, że właśnie 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci niezależnie od tego, pod jaką szerokością geograficzną globu mieszkają.

Po serdecznym powitaniu uczestników przez Prodziekana Wydziału – ks. prof. UR dr hab. Janusza Miąso, pojawił się z niecierpliwością oczekiwany Święty Mikołaj, który obdarował prezentami małych podopiecznych ośrodka. Dla nich to, chwile spędzone na uniwersytecie w pięknie przystrojonej Sali Lustrzanej Wydziału Pedagogicznego UR z pewnością będą niezapomniane. W związku z tym, że zabawa była znakomita, wizyta naszych gości przeciągnęła się do kilku godzin. Ogromny w tym udział miały przede wszystkim studentki i studenci naszego Wydziału, którzy po wizycie Świętego Mikołaja wspaniale zorganizowali dzieciom czas. Wspólne kolędowanie, tańce i zabawy sprawiły, że ciężko doświadczeni przez los podopieczni ośrodka poczuli się w naszym uniwersyteckim gronie, jak w rodzinie. A to było głównym zamierzeniem organizatorów uroczystości.

Warto nadmienić, iż była to nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia taka impreza na naszym Wydziale. Dotychczas jednak to studenci i wykładowcy bywali w ośrodku (między innymi kilkukrotnie na wspólnie organizowanym w ostatnich latach Dniu Dziecka). Teraz nastąpiła rewizyta, a najlepszy czas po temu stanowił właśnie Dzień Świętego Mikołaja. Inkluzja społeczna, która po raz kolejny miała miejsce na linii: studenci – wychowankowie ośrodka może świadczyć o ogromnej empatii, jaką mają współcześni młodzi ludzie dla podopiecznych tej, jakże ważnej instytucji.

Na koniec w imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania na ręce głównego sponsora wizyty: Pana Prezesa Jacka Pięty z firmy BEST Construction Sp. z o.o., dzięki któremu mogliśmy podopiecznych ośrodka obdarować tak pięknymi prezentami.

Zdjęcia i tekst

dr Hubert Sommer