Gaudeamus igitur 2018/201915.10.2018 08:11

Nowy rok akademicki to nowe szanse i nowe możliwości. To czas wytężonej pracy studentów i pracowników. Już po raz trzeci w historii Wydziału Pedagogicznego z inicjatywy Pana Dziekana Prof. UR dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego odbyła się wspólna z Wydziałem Muzyki inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Uroczystość miała miejsce w pięknej  auli Wydziału Muzyki przy ul. Dąbrowskiego 83.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przybyłych na inaugurację zaproszonych gości oraz całą społeczność akademicką obu Wydziałów powitał JM Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Prof. UR, dr hab. Wojciech Walat.

Kolejno Pan Dziekana Wydziału Muzyki, Prof. UR dr hab. Mirosław Dymon oraz Pan Dziekan Wydziału Pedagogicznego, Prof. UR dr hab. Ryszard Pęczkowski przekazali w swoim imieniu oraz wszystkich pracowników obu wydziałów życzenia dla studentów: zadowolenia z wybranego kierunku studiów, satysfakcji z  rozwoju zainteresowań, pozwalających na realizację śmiałych i ambitnych planów, odwagi w wyznaczaniu życiowych celów oraz wytrwałości w ich osiąganiu. Panowie Dziekani zapewnili także, iż w naszej uczelni studenci znajdą wykładnię profesjonalnej wiedzy i praktyki, życzliwość, pomoc, ciepłe relacje z wykładowcami i pracownikami administracji.

Następnie odbyła się immatrykulacją nowo przyjętych studentów, którą poprowadził Pan Prorektor Profesor Wojciech Walat, kierując do nich słowa powodzenia w dalszym samorozwoju oraz niegasnącej pasji zdobywania coraz to nowych wiadomości i umiejętności. To ważne wydarzenie w życiu studenta, którzy po złożeniu ślubowania przed Władzami Wydziału zostali przyjęci w poczet studentów, otrzymując stosowne poświadczenia.

Po immatrykulacji przedstawiciele Samorządu Studenckiego – Pani Marcelina Misiewicz, przewodnicząca Samorządu Studentów z Wydziały Pedagogicznego oraz przewodnicząca Samorządu działającego na Wydziale Muzyki - Pani Joanna Kornenko zachęcały zwłaszcza studentów z pierwszego roku, aby włączyli się w działalność  Samorządu i Kół Naukowych, podkreślając jednocześnie, że rozpoczyna się dla nich fascynujący okres życia, w którym mogą spotkać prawdziwych mistrzów, od których będą zdobywać wiedzę. Życzyły także, aby wszyscy studenci potrafili wykorzystać drzemiące w nich możliwości oraz, aby nie zmarnowali ani jednej z szans, która się przed nimi pojawia także aby zawiązali wiele przyjaźni na całe życie.

Oczywiście podczas inauguracji roku akademickiego nie mogło zabraknąć pieśni żaków, mającej przeszło 200 lat Gaudeamus igitur (Radujmy się więc):

Vivat Academia, vivant professores! Vivat Academia, vivant professores!

Vivat membrum quodlibet, vivant membra quælibet,

semper sint in flore, semper sint in flore!

Rozbrzmiała także średniowieczna pieśń hymniczna po łacinie Gaude, Mater Polonia (Ciesz się, Matko Polsko).

Oprawę muzyczną zapewnił chór studentów z Wydziału Muzyki pod dyrekcją Pani  dr Katarzyny Sobas. Całość inauguracji poprowadziła Pani mgr Marlena Pieniążek, pracownik Katedry Pedagogiki Medialnej.

Na zakończenie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu w wykonaniu kwartetu muzycznego z Wydziału Muzyki w składzie: Michał Szkil – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka, Michał Kołodziej – kontrabas, Przemysław Kuta – perkusja. Wysłuchaliśmy trzech utworów: Crazy girl – Krzysztofa Komedy, Simple way Andrzeja Cudzicha, oraz Sleep safe and warm Krzysztofa Komedy

Dla wszystkich pracowników obu wydziałów na ten nowy rok akademicki dedykuje piękne adagium Alberta Einsteina: „Nigdy niczego nie nauczyłem moich studentów. Tworzę im jedynie warunki, w których mogą się uczyć”.

Tekst, zdjęcia: Prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska