Zajęcia komputerowe dla Seniorów – zakończenie roku akademickiego 2017/201807.06.2018 21:10

Dziś, 7 czerwca 2018 r. zakończyliśmy kolejny rok akademicki ze Słuchaczami III Wieku. Przez cały rok działaliśmy według słynnej koncepcji: uczyć się, aby wiedzieć (wiedza); uczyć się, aby działać (umiejętności); uczyć się, aby być (system wartości i postaw); uczyć się, aby żyć wspólnie z innymi. Starzenie nie musi być równoznaczne z porzuceniem wszelkiej aktywności. Przeciwnie, seniorzy mogą wnosić w życie otoczenia nowy, nieznany potencjał. I tak jest w przypadku naszych grup, to my – prowadzący: prof. Marta Wrońska i mgr Piotr Karaś czerpiemy ogrom energii od naszych wspaniałych dorosłych Studentów!!

W tym roku akademickim nasi seniorzy poznali:

- elementy programowania w aplikacji Scratch. Programowanie przestało być zajęciem dla wybranych -  dziś jest nie tylko nauką, ale przede wszystkim znakomitą rozrywką, która łączy pokolenia. Tworzenie gier w programie Scratch jest  intuicyjne. Nasi Seniorzy mieli wielu radości z  bloczkami, skryptami i duszkami;

- aplikację internetową,  Kubbu (www.kubbu.com). Jest to program, który umożliwia tworzenie testów, gier, krzyżówek. Pozwala na sprawdzenie zdobytej wiedzy i przyswojenie nowego materiału. Stymuluje  do pracy i poprawiania jej efektów.

- XnView – aplikacja, która zawiera  zestaw narzędzi do edycji grafiki,  pozwalających dokonywać prostych edycji: zmiana wielkości, pozycji, kolorów, wycinanie kawałka, zestaw popularnych filtrów itp., zawiera też mechanizmy umożliwiające dokonywać przekształceń nawet na dużych grupach plików;

- korzystanie z Dysku Google. Przy użyciu Dysku Google można bezpiecznie przechowywać swoje pliki oraz otwierać i edytować je na dowolnym urządzeniu. (synchronizacja: telefon komórkowy i laptop);

-  SlideShare - platforma umożliwiająca głównie dzielenie się prezentacjami multimedialnymi. Co ciekawe, tę platformę,  aktywnie wykorzystują takie marki jak Samsung,  IBM, czy nawet Biały Dom.

Dziękujemy za wspólnie spędzony kolejny rok akademicki i ponownie zapraszamy na nową edycję już w październiku. Wiek nie stoi przecież na przeszkodzie ludziom, którzy są ciekawi świata!!

Tekst: Marta Wrońska

Zdjęcia: Piotr Karaś, Marek Hallada