Czy dysleksji można przeciwdziałać? Wykład dr Alicji Kubik24.05.2018 07:42

W środę, 9 maja br., odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z nauczycielami, organizowane w ramach porozumienia zawartego między Wydziałem Pedagogicznym UR a SP nr 25 w Rzeszowie. Wykład na temat dysleksji połączony z warsztatami poprowadziła dr Alicja Kubik.  Jak twierdzą specjaliści, w każdej klasie jest trzech lub czterech uczniów, którzy mają spowodowane dysleksją trudności z czytaniem albo pisaniem.  Są one przyczyną poważnych problemów dziecka w uczeniu się (i nie tylko) oraz jego rodziców i nauczycieli zaangażowanych w proces edukacji. Dlatego ważna jest nie tylko świadomość uwarunkowań dysleksji, ale także wiedza o tym, jak sobie z nią radzić. Zarówno podczas nauczania,  jak i w procesie utrwalania wiadomości, należy angażować wielozmysłowe doświadczenia dziecka, to znaczy stosować  metody polisensorycznego nauczania –uczenia się, różnorodne środki dydaktyczne, należy inaczej oceniać ucznia z dysleksją, inaczej motywować go do nauki. Te i inne zagadnienia były tematem spotkania.

Na koniec  Pani Dyrektor SP nr 25, mgr Bożena Zięba oraz dr Alicja Kubik, która była koordynatorem projektu z ramienia Wydziału Pedagogicznego, podziękowały wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniach, a wykładowcom za rzeczowe i przydatne praktykom wystąpienia. W tym roku prelegentami byli: dr hab. prof. UR Alicja Ungeheuer-Gołąb, dr hab. prof. UR Jerzy Tomala, dr Danuta Ochojska, dr Barbara Lulek, mgr Elżbieta Liga oraz dr Alicja Kubik.

Tekst: Alicja Kubik

Zdjęcia: Anna Hadała