Najdłuższa książka świata – edycja IV16.04.2018 09:18

11 kwietnia 2018 roku Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym UR oraz Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowały IV edycję Najdłuższej Książki Świata.

Akcja była zorganizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci przypadającym na dzień 2 kwietnia. I przebiegała na rzeszowskim Rynku pod opieką dr hab. prof. UR Alicji Ungeheuer-Gołąb i Marii Jamróg.

Uczestnicy mieli za zadanie wykonać ilustrację postaci z wierszy Wandy Chotomskiej. Spotkanie uświetniła wizyta Ewy Chotomskiej – córki poetki. Tegoroczna część Książki liczy 536 m 58 cm i jest złożona z 1277. prac plastycznych wykonanych przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym ze szkół podstawowych i przedszkoli powiatu rzeszowskiego. Obecnie książka liczy łącznie 1849 stron. W akcji uczestniczyło 31 placówek, 133. nauczycieli i 1277 dzieci.

W zabawie wzięły udział placówki oświatowe z całego powiatu: Przedszkole Publiczne nr 1, 6, 7, 12, 15, 16, 23, 24, 26, 29, 39, 40, 42 w Rzeszowie, Przedszkole Anglojęzyczne Promar w Rzeszowie, Niepubliczne Przedszkole „Wyspa skarbów” w Rzeszowie, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 1, 2, 3, 10, 11, 12, 13, 19, 28 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa w Trzcianie, Szkoła Podstawowa w Malawie, Szkoła Podstawowa w Trzebownisku, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, 3, 9 w Rzeszowie.

Jednak ze względu na wielkość rzeszowskiego Rynku w finale akcji wzięły udział jedynie dzieci ze szkół, które złożyły w tym roku najwięcej prac. Mimo to, książkę składało 174 dzieci, ze Szkół Podstawowych nr 2, 10, 11, 13, 19 i 28 oraz z Przedszkola Publicznego nr 15 w Rzeszowie. Opiekowało się nimi i wspierało 60 studentek i wolontariuszek z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pełną wersję Książki w formie elektronicznej będzie można niedługo oglądać na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pod adresem:

Dr hab. prof. UR Alicja Ungeheuer-Gołąb

Fot. Jolanta Gudyka