Od edukowania do rodzicielskiego działania. O dostrzeganiu problemów, gotowości poszukiwania rozwiązań i podejmowania ryzyka w edukacji szkolnej dziecka - wykład dr Barbary Lulek05.03.2018 07:49

Od edukowania do rodzicielskiego działania. O dostrzeganiu problemów, gotowości poszukiwania rozwiązań i podejmowania ryzyka w edukacji szkolnej dziecka – to temat wykładu dr Barbary Lulek, wygłoszonego 21 lutego 2018 r. dla nauczycieli rzeszowskich szkół i przedszkoli. Było to kolejne spotkanie pedagogów zorganizowane w ramach współpracy Wydziału Pedagogicznego ze SP nr 25 w Rzeszowie.

Autorka przedstawiła wyniki swoich kilkuletnich badań dotyczących współpracy szkoły i rodziców. Rodzice i nauczyciele powinni być dla siebie sprzymierzeńcami, którzy dążą do stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla dzieci i wychowanków. Współpraca ta powinna opierać się na wzajemnym szacunku, świadomości roli, jaką sprawuje rodzic nad swoim dzieckiem oraz roli nauczyciela, któremu je powierza. Obie strony muszą traktować siebie partnersko, podchodzić z zaufaniem i życzliwością. Rozwijanie rodzicielskiego zaangażowania wymaga: 1) łączenia potocznej wiedzy rodziców ze spojrzeniem naukowym, 2) odejścia od zachowawczej postawy posłuszeństwa na rzecz wspólnego uczenia się i upowszechniania dobrych praktyk, 3) rezygnacji z rutyny i standardowych rozwiązań.

Tekst: Alicja Kubik

Zdjęcia: Alicja Kubik, Anna Hadała