Nauka Sztuka Kirenko03.02.2018 09:48

Właśnie ukazała się niezwykła książka autorstwa pani Prof. UR dr hab. Marty Uberman i pani dr Aleksandry Mach. Głównym bohaterem książki jest Pan Prof. zw. dr hab. Janusz Kirenko, Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Pan Profesor to fenomenalna osoba, która wspaniale łączy naukę ze sztuką. Dzieląc się mistrzostwem własnej wiedzy oraz akademickim doświadczeniem daje nam wiele radości i pokazuje, że można żyć godnie, mądrze i wartościowo. Autorki książki w sposób wyjątkowy i wysublimowany, miejscami wzruszający prezentują dokonania Pana Profesora Janusza Kirenki.

„Celem naszym nie było bowiem omawianie spraw bieżących ani uzyskanie wynurzeń na temat prywatnego życia Profesora, lecz wspólne dialogowe zagłębienie się w tajemnice Jego twórczości naukowej, badawczej i artystycznej. (…) Trudno powiedzieć co jest największą pasją Profesora Janusza Kirenki: nauka, twórczość artystyczna czy społecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych. Chyba jedno warunkuje drugie, stanowiąc zespoloną harmonię, jaka składa się na twórczą osobowość Profesora Janusza Kirenki” (fragment  wstępu OD AUTOREK).

Spis treści

„Praca ma charakter interdyscyplinarny (…) jest oryginalna pod względem merytorycznym i poznawczym (…) wnosi istotny wkład do teorii sztuki, estetyki oraz pedagogiki, szczególnie specjalnej i artystycznej”. Z recenzji dr hab. Anny Wysockiej-Boguckiej (Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Ogromnie zachęcam do przeczytania ekscytującej lektury, z której emanuje profesjonalizm i pasja Autorek. Gratuluję! W książce możemy zobaczyć także reprodukcje prac malarskich pana Profesora Janusza Kirenki.

Tekst: Marta Wrońska