Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Poczucie sensu i jakości życia studiującej młodzieży z (nie)pełnosprawnością”06.01.2018 08:19

20 grudnia 2017 roku Koło Naukowe Pedagogów i Pedagogów Specjalnych po raz kolejny w budynku Wydziału Pedagogicznego zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Poczucie sensu i jakości życia studiującej młodzieży z (nie)pełnosprawnością”. Patronat nad Konferencją objął Dziekan Wydziału Pedagogicznego Prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski.

Konferencja wpisuje się w program realizowanego przez Koło PiPS grantu naukowego, oraz prowadzonych przez studentów na ten temat badań naukowych. Konferencje otworzył Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Prof. dr hab. Wojciech Walat i Dziekan Wydziału Pedagogicznego Prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski. Konferencja była szczególnym wydarzeniem integracyjnym dla całej społeczności akademickiej. W ramach realizowanych działań integracyjnych i inkluzyjnych w miejscu, gdzie w latach 70 – tych Prof. dr hab. Aleksander Hulek jako ojciec integracji na kolejnych zjazdach międzynarodowych formułował tezy integracyjnego systemu kształcenia osób pełno i niepełnosprawnych zaprezentowano pedagogiczne i interdyscyplinarne ujęcie sytuacji edukacyjnej i życiowej studiującej młodzieży z niepełnosprawnością z ich osobistej perspektywy oraz różnych jej podmiotów.

Zarówno w części plenarnej, jak i w trzech sekcjach studenci z różnych ośrodków naukowych oraz z Uniwersytetu Rzeszowskiego w ujęciu pedagogicznym, wielowymiarowym i interdyscyplinarnie zaprezentowali interesujące wyniki prowadzonych na ten temat badań i konkluzji, oraz uzasadnienia teoretyczne. Między innymi zaprezentowano referaty na temat: wymiarów jakości życia młodzieży studiującej z niepełnosprawnością, sensu i jakości życia oraz hierarchii potrzeb  człowieka. Ukazano  funkcjonowanie studentów z niepełnosprawnością w uczelni wyższej, obok wyników prowadzonych badań szczególnie interesujące były własne osobiste przemyślenia, refleksje na temat funkcjonowania w roli studenta, problemy psychologiczne, edukacyjne, społecznych relacji młodzieży studiującej z niepełnosprawnością, własne doświadczenia w sytuacji epilepsji, trudności w widzeniu, autyzmu i studiowania, sytuacji społecznej i zawodowej, satysfakcji z życia, odpowiedzialności uczelni wyższych za bezpieczeństwo studentów z niepełnosprawnością.

Jednocześnie zaprezentowano możliwości wsparcia, jakie zapewnia Biuro do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Prezentowane badania prowadzone przez studentów dotyczyły również świadomości studentów na temat jakości życia studentów z niepełnosprawnością, ich aspiracji życiowych, samooceny, komunikacji, poczucia osamotnienia, warunków wzajemnej integracji i dialogu, przełamywania barier oraz stereotypów społecznych, sensu, znaczenia edukacji wyższej dla poczucia własnej wartości i poprawy jakości życia.

Konferencję wzbogaciło uniwersyteckie kolędowanie w wykonaniu studentów pedagogiki. (Oprawa muzyczna Pan dr Wojciech Motyka i Pan dr Janusz Boczar). Szczególnie ciepło uczestnicy Konferencji przyjęli występ w wykonaniu młodzieży z SOSW w Ropczycach pt. „ Gore Gwiazda”. (Opiekunowie: Pani dr Joanna Leśniak, Pani mgr Marzena Jakubek).

W zakończeniu Konferencji pojawiła się propozycja dalszych tego rodzaju już interdyscyplinarnych spotkań naukowych i integracyjnych zgodnie z przyjęciem, że „integracja rozpoczyna się w sercu człowieka”.

KNPIPS                                                                    Opiekun KNPiPS

Dominika Karcz                                           dr hab. Krystyna Barłóg Prof. UR