14 grudnia 2017 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wychowanie, opieka, pomoc, wsparcie w rzeczywistości polskich szkół”27.12.2017 08:36

14 grudnia 2017 roku w budynku Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wychowanie, opieka, pomoc, wsparcie w rzeczywistości polskich szkół”, będąca zwieńczeniem realizacji projektu. Składała się ona z dwóch części: obrad plenarnych, w trakcie których wystąpili zaproszeni goście – praktycy oraz obrad w czterech sekcjach. Podczas konferencji przygotowane wystąpienia wygłosili studenci z kilku ośrodków akademickich – poza Uniwersytetem Rzeszowskim z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Łódzkiego, Wyższej szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Akademii Ignatianum w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. W wystąpieniach koncentrowano się na zagadnieniach działań szkoły adresowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (zwłaszcza dzieci i młodzieży z różnymi rodzajami niepełnosprawności), osamotnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przedstawiono także temat uczniów podejmujących różne zachowania ryzykowne, próby samobójcze, doświadczających kryzysów psychicznych i depresji, zagadnienie stresu szkolnego. Pojawiły się również wystąpienia prezentujące zagadnienie pożądanych cech nauczyciela oraz różnego typu pozalekcyjnych oddziaływań szkoły. Wiele wystąpień uczestników konferencji miało charakter doniesień z badań. Wszystkie wygłoszone referaty cechowały się wysokim merytorycznym i metodologicznym poziomem.

Oprócz referentów w konferencji Studenckiego Kręgu Korczakowskiego wzięła udział spora liczba biernych uczestników. W sumie w obradach uczestniczyło 109 osób.

Patronatem medialnym przedsięwzięcie objęło Radio Feniks.

Martyna Probachta