Współpraca Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego z Liceum im. W. Jagiełły w Przeworsku21.11.2017 21:48

W dniu 14.11.2017r., w ramach współpracy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego z Liceum im. W. Jagiełły w Przeworsku dr Danuta Ochojska przeprowadziła zajęcia na temat zachowań autoagresywnych wśród młodzieży.  Spotkanie odbyło się w dwóch klasach: II D oraz III D o profilu psychologiczno-pedagogicznym. Jedna z uczennic Amelia Liszka zmieściła na stronie internetowej szkoły następujące streszczenie: Pani dr Danuta Ochojska – pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego zdefiniowała zachowania  autoagresywne jako działania zagrażające zdrowiu i życiu… Jednym z nich jest na przykład samookaleczanie. Pani doktor uświadomiła nam, że w okresie dojrzewania normalne są nagłe zmiany nastroju czy nadwrażliwość. Apelowała także, aby nie ignorować sytuacji, kiedy ktoś mówi nam, że nic nie ma sensu i ma dość życia, ponieważ takie zachowanie może być sygnałem nieradzenia sobie z problemami i chęci samounicestwienia. Ważne jest wysłuchanie danej osoby, by nie czuła się osamotniona, ale przede wszystkim powiadomienie o tym fakcie osób dorosłych i kompetentnych w udzielaniu pomocy…. Miejmy nadzieję, że gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, nie zlekceważymy problemu tylko wykażemy chęć wsparcia w potrzebie.

Opracowała Danuta Ochojska