Wykład i warsztaty prof. Jerzego Tomali17.11.2017 09:45

W środę, 8 listopada 2017 r.,  odbyło się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z nauczycielami  rzeszowskich szkół i przedszkoli, realizowane na podstawie porozumienia podpisanego przez Pana Dziekana Wydziału Pedagogicznego UR -  prof. Ryszarda Pęczkowskiego, a Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie – mgr Bożeną Ziębą. Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. prof. UR Jerzy Tomala, a dotyczył on lekcji twórczości plastycznej w szkole podstawowej. W drugiej części spotkania autor poprowadził warsztaty dla nauczycieli. O znaczeniu edukacji artystycznej dzieci i młodzieży nikogo nie trzeba przekonywać. To, jak ją realizować, biorąc pod uwagę etap rozwoju dziecka, było głównym tematem rozważań prof. J. Tomali. Podsumowaniem tematyki spotkania mogą być słowa Arno Sterna : „zróbmy wszystko, aby edukacja plastyczna jak najczęściej przyjmowała formę zabawy malarskiej, a kartka papieru jawiła się każdemu dziecku jako przestrzeń do nieograniczonego przeżycia. Małe i duże dziecko ma się oddawać zdarzeniu bez żadnych zahamowań, przeżywać je całym sobą, a gdy po zakończeniu zabawy opuszcza pracownię, już cieszyć się następną wizytą, aby znowu mogła wydarzyć się beztroska przygoda” (A. Stern, Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska. Wydawnictwo „Element”. Gliwice 2016, s. 175).

Tekst: dr Alicja Kubik

Zdjęcia: Anna Hadała, Alicja Kubik