Wykład otwarty Pani Dr Ingrid Ružbarskiej pt. System edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Słowacji03.06.2015 13:04

W dniu 28 maja 2015 roku odbył się na Wydziale Pedagogicznym wykład otwarty pt.: „System edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Słowacji”, który wygłosiła Pani dr Ingrid Ružbarská z  Wydziału Nauk Społecznych WŠMP ISM w Preszowie. W wykładzie wzięli udział pracownicy Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz studenci specjalności pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Oficjalnego otwarcia wykładu dokonała Prodziekan Wydziału Pedagogicznego Pani Dr hab. prof. UR Marta Uberman, która przywitała zaproszonego gościa oraz wprowadziła w temat wykładu. W trakcie prelekcji dr Ingrid Ružbarská przedstawiła system szkolnictwa, który od 2008 roku obowiązuje w Słowacji. Bardziej szczegółowo skoncentrowała się na edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Mimo, iż wykład był prowadzony w języku słowackim, był on zrozumiały dla słuchaczy, a dodatkową pomocą była prezentacja multimedialna oraz komentarz Pani Dziekan. Okazuje się, że w wielu kwestiach system wczesnej edukacji dziecka jest podobny do naszego. Różnicą jest między innymi czteroletni okres edukacji wczesnoszkolnej (w Polsce trzy lata). Natomiast obowiązek szkolny rozpoczyna się od 6 roku życia.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy wykładu mogli zadawać pytania dotyczące systemu edukacji na Słowacji. W trakcie rozmowy pytano głównie o obowiązek szkolny, podręczniki dla klas I-III, przygotowanie nauczycieli, stosowane metody kształcenia, itp. Bardzo ciekawym tematem, który pojawił się była kwestia edukacji dzieci romskich, która jest wyzwaniem wobec współczesnej słowackiej szkoły.

Maria Potoczna